Bp Libera: w Adwencie naprawiamy to, co zepsuliśmy
12 grudnia 2021 | 12:56 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
– Adwent jest po to, aby dokonać naprawy życia, by nabrało ono właściwej miary, gdzie wszystko będzie na swoim miejscu – wskazał bp Piotr Libera rodzicom i dzieciom, którzy uczestniczą w specjalnym programie Baranki, przygotowującym do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej. Wzięli oni udział w adwentowym, formacyjnym zjeździe na terenie Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego „Studnia” w Płocku.
Bp Libera stwierdził w homilii, że warto podejmować kroki, żeby uzdrowić relacje, uspokoić myśli i emocje. Trzeba spojrzeć z boku, z dystansu, spróbować zrozumieć sytuację i pomyśleć, jak naprawić coś, co idzie w złym kierunku.
– Jeżeli zdarzy się nam zepsuć relacje z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, jeżeli zdarzy nam się zepsuć atmosferę w domu, w rodzinie, jeżeli zdarzy nam się zepsuć dobry nastrój w pracy, jeżeli zdarzy się nam cokolwiek popsuć – to dzisiaj jesteśmy wezwani przez Słowo Boże do tego, abyśmy to wszystko ponaprawiali. Po to jest też Adwent. To dobry, stosowny czas, żeby naprawiać w naszym życiu to co popsute – przekonywał kaznodzieja.
Podkreślił ponadto, że czasem warto zrobić krok do tyłu, zamilknąć w sporach, nie wracać stale do negatywnych przeżyć: słowa „przepraszam” i „dziękuję” mają ogromną moc.
W programie dwudniowego (11-12 grudnia) zjazdu Baranków i ich rodziców znalazła się m.in. spowiedź rodziców, adoracja Najświętszego Sakramentu, analiza słowa Bożego, zwiedzanie katedry. Podczas spotkań dzieci na przykład wykonywały tematyczne prace plastyczne.
Program Baranki powstał kilka lat temu, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodzin edukujących swoje dzieci w domu. Pomysłodawcami spotkań byli o. Przemysław Ciesielski OP wraz z Aleksandrą i Marcinem Sawickimi. Pierwsze spotkania odbywały się w diecezji bielsko-żywieckiej, ale kolejne grupy Baranków powstają także w innych diecezjach, w tym w diecezji płockiej (obecnie trwa druga edycja).
Program ten pomaga rodzicom przygotować dzieci do przyjęcia sakramentu pokuty (pierwsza spowiedź) i Pierwszej Komunii świętej. Stanowi przestrzeń do pogłębiana wiary i umacniania więzi małżeńskiej. Zgodnie z założeniami programu, najwłaściwszym miejscem przekazywania dzieciom wiary jest rodzina, a wsparcia we wzrastaniu w wierze udziela wspólnota rodzin. Do przyjęcia sakramentu pojednania dzieci przygotowuje kapłan. Przygotowania te opiera się na perspektywie dobra (jest to podstawowe założenie wspólnot Baranków). Realizujący program odnoszą się do Pisma św., sięgają do dorobku przodków, odwołują do dzieł sztuki i kultury, a także opierają się na rysunku z natury. Uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii świętej ma prosty charakter, pozbawiony elementów komercji, w poczuciu więzi i bliskości z rodzicami.
Spotkania Baranków odbywają się w Centrum Psychologiczno-Pastoralnym Metanoia (Al. F. Kobylińskiego 21A w Płocku). Osoby zainteresowane tym, aby ich dzieci przygotowywały się do przyjęcia Pierwszej Komunii świętej w ramach programu Baranków, potrzebne informacje znajdą TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.