Niewidomi z wizytą w Domu Sue Ryder
15 grudnia 2021 | 12:30 | jm, lk | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Świąteczne choinki, wykonane przez uczniów oraz nauczycieli Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, stały się prezentem dla podopiecznych Domu Sue Ryder.
Blisko dwadzieścia niecodziennych drzewek powstało w klasach o profilu florystycznym. Stanęły one na stolikach, które znajdują się przy łóżkach pacjentów. Dodatkiem do nich były pierniki, upieczone m.in. przez pierwszaków z ośrodka. Uczniowie przygotowują również specjalne kartki, które trafią do chorych tuż przed Bożym Narodzeniem.
W dostarczeniu prezentów pomogli przyjaciele ośrodka im. Braille’a, na co dzień związani z salezjańską parafią św. Marka w Bydgoszczy, którzy przed oknami Domu Sue Ryder zaśpiewali kolędy.
NZOZ Dom Sue Ryder jest wielospecjalistyczną placówką, która służy dorosłym i dzieciom wymagającym opieki paliatywnej i hospicyjnej. Zajmuje się pacjentami, na każdym etapie choroby, począwszy od wczesnej diagnostyki, leczenia, opieki psychologicznej po terapię zajęciową i rehabilitację. Specjalistyczne zespoły medyczne zajmują się również chorymi wymagającymi żywienia dojelitowego oraz wentylacji mechanicznej przy pomocy respiratora.
Placówka powstała w bydgoskiej dzielnicy Fordon, dzięki angielskiej fundacji Sue Ryder, brytyjskiej działaczki charytatywnej (1923-2000). Podczas II wojny światowej wstąpiła ona do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej, następnie została przydzielona do polskiej sekcji tajnej brytyjskiej agencji rządowej zajmującej się dywersją i wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Opiekowała się m.in. cichociemnymi, wysyłanymi do Polski. Później, do końca życia, kierowała założoną przez siebie międzynarodową fundacją charytatywną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.