Gość Niedzielny: w najnowszym wydaniu płyta z kolędami w wykonaniu polskich karmelitanek z Islandii
15 grudnia 2021 | 23:08 | asp,ap | Katowice Ⓒ Ⓟ
W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” znajdziemy płytę z kolędami w wykonaniu polskich karmelitanek z Islandii. Siostry nagrały ją specjalnie dla czytelników „Gościa” – informują redaktorzy. Płyta „Zorza nad Betlejem” będzie dostępna z numerem 50 GN z dnia 19 grudnia 2021 roku.
W kraju, w którym Polacy są największą mniejszością narodową, na ziemi „lodu
i ognia”, polskie karmelitanki bose nagrały specjalnie dla czytelników „Gościa” autorską płytę z kolędami.
Siostry: Aleksandrę, Krystynę, Annę, Katarzynę, Wiolettę, Edytę, Beatę, Klarę, Melkorkę, Martę, Agnieszkę i Miriam usłyszymy na krążku pt. „Zorza nad Betlejem”. Siostry kolędy nie tylko zaśpiewały, ale także od podstaw je zaaranżowały i własnoręcznie zagrały na wyjątkowych, nietypowych instrumentach.
Muzykę do „Betlejem” napisał Jónas Sen, islandzki pianista, krytyk muzyczny, kompozytor, klawiszowiec w zespole Björk, z którą odbył światową trasę koncertową w latach 2007 i 2008. Brat Jónas Sen (od Jezusa Miłosiernego) jest ze świeckiego Karmelu na Islandii. Teksty są autorstwa siostry Miriam.
Islandia jest mocno zlaicyzowanym krajem i raczej nieprzychylnym katolicyzmowi. W XVI wieku ścięto ostatniego katolickiego biskupa Islandii, Jóna Arasona i dopiero w I połowie XIX wieku Kościół katolicki wznowił swoją działalność. Z kolei na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat prawie trzydzieści procent członków Kościoła narodowego postanowiło z niego wystąpić.
Płyta „Zorza nad Betlejem” jest z całą pewnością sporym wydarzeniem. Łączy trzy zupełnie odmienne kręgi kulturowe: Ziemię Świętą, Polskę i Islandię. Klasztor sióstr karmelitanek, które przybyły do Islandii z Elbląga w 1984 roku na prośbę ówczesnego biskupa katolickiego H. Frehena znajduje się w Hafnafjördur, satelickim mieście Reykjaviku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.