Bp Piotrowski do misjonarzy: żaden chrześcijanin nie może zatrzymać swej wiary w Chrystusa dla siebie
16 grudnia 2021 | 21:46 | ks. Kazimierz Szymczycha | Warszawa Ⓒ Ⓟ
16 grudnia, w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Wzięli w niej udział przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych, księża proboszczowie związani z CFM, dyrektorzy i pracownicy agend misyjnych, wykładowcy i lektorzy języków obcych oraz misjonarze i misjonarki przygotowujący się do posłania misyjnego.
– Dzisiaj jesteśmy poza czasem fizycznego, pierwszego adwentu, a ten liturgiczny – przeżywany w Kościele jako wspólnocie naszej wiary – zaprasza nas do wewnętrznej przemiany i nawrócenia. Owa metanoia, jak uczyli Ojcowie Kościoła, to nie tyle pełnienie ascezy i czynów pokutnych, umartwienia, ale obrzezanie serca – zwrócenie się ku Bogu, który jest miłością (por. 1 J 4,16). Tym samym wiele racji miał jeden z afrykańskich biskupów, kiedy mówił, że pierwszą ziemią misyjną, która wymaga nawrócenia jest ludzkie serce – mówił bp Jan Piotrowski.
Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, biskup przypomniał, że z mocy chrztu jesteśmy misjonarzami i że żaden chrześcijanin nie może zatrzymać swej wiary w Chrystusa dla siebie. Powinien Go głosić innym (zob. NMI nr 40). Osobisty kontakt z Chrystusem, żywa wiara prowadzi do misji. Zrozumieli to Apostołowie. W Liście św. Jana czytamy: „To wam głosimy, co było od początku, cośmy słyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce” (1 J 1,1).
Bp Jan Piotrowski wspomniał także wspaniałe postacie misjonarek i misjonarzy: Panią Doktor Wandę Błeńską, o. Mariana Żelazka SVD, ks. Jana Czubę, fideidonistę z diecezji tarnowskiej, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, męczenników z Pariacoto oraz Helenę Kmieć, wolontariuszkę misyjną.
– Niech na Waszych misyjnych drogach towarzyszy Wam Maryja, Matka Wcielonego Słowa i święci patronowie misji. Pamiętajmy, że tam, gdzie głosi się słowo Boże, ono zawsze owocuje wiarą i duchem odnowy – zakończył ks. biskup.
Składając życzenia Księdzu Biskupowi i wszystkim zebranym, pod koniec Mszy św., przedstawiciel wspólnoty zwrócił uwagę jak ważna jest przyjaźń z Chrystusem. Zacytował przysłowie, które mówi, że „przyjaciele spotykają się w połowie drogi”. Życzył, abyśmy stale wychodzili na drogę w poszukiwaniu Chrystusa.
Obecnie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do posłania misyjnego przygotowuje się 10 kapłanów fideidonistów oraz 3 siostry zakonne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.