Boże Narodzenie to także święta człowieczeństwa
23 grudnia 2021 | 14:41 | ks. Witold Kawecki | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Boże Narodzenie to czas radości z tego, że Bóg stał się człowiekiem i pojawił się wśród nas. Warto pamiętać o tym, że święta te rozpoczynają również zbawienie człowieka. To święto człowieczeństwa – Bóg dowartościował człowieka, upodabniając się do niego, przyjmując jego postać i cechy – stwierdza ks. prof. Witold Kawecki z UKSW, w komentarzu dla KAI.
Tradycja Świąt Bożego Narodzenia sięga III-IV wieku chrześcijaństwa. Jeszcze wcześniej zaczęto celebrację Objawienia Pańskiego, znanego szerzej pod nazwą Święta Trzech Króli. Cieszyło się ono dużą popularnością i poniekąd zastępowało dzisiejsze rozumienie Bożego Narodzenia. Upamiętniało ono bowiem objawienie się Chrystusa światu, a nie miało na celu – jak do dziś myślą niektórzy – oddanie czci i chwały trzem mędrcom, którzy znaleźli Jezusa.
Święta Bożego Narodzenia nawiązywały m.in. do rzymskich świąt na cześć boga słońca Mitry, a zwłaszcza do symboliki przechodzenia z mroku w światło. Świętem urodzin Mitry był 25 grudnia. Od tego właśnie dnia Słońce świeciło coraz dłużej i każda kolejna doba była coraz bardziej rozświetlona przez boga Słońca. Nie można powiedzieć, że chrześcijaństwo przejęło te święta od pogan, niemniej jednak nawiązywało do istniejących już wcześniej tradycji i w ich miejsce chrześcijanie zaczęli obchodzić ważne dla nich Święta Bożego Narodzenia.
Aby prawdziwie przeżyć Narodzenie Pańskie musimy pamiętać o jego wyznaniowym charakterze. Najważniejszym aspektem świąt powinien być ich wymiar religijny. To czas radości z tego, że Bóg stał się człowiekiem i pojawił się wśród nas. Warto pamiętać o tym, że święta te rozpoczynają również zbawienie człowieka. To święto człowieczeństwa – Bóg dowartościował człowieka, upodabniając się do niego, przyjmując jego postać i cechy.
W ciągu wieków ludzkość przechodziła różne fazy religijności. Obecnie ludzie są mało religijni, poniekąd pamiętają, że Boże Narodzenie to upamiętnienie narodzin Chrystusa w Betlejem. Jednak podczas świętowania skupiają się nie na tym wydarzeniu, a na prezentach czy spędzaniu czasu z rodziną, która często zjeżdża się z całego świata. Zapominają o religijnym wymiarze świąt.
Współcześnie Boże Narodzenie jest dla ludzi czasem radości postrzeganym często przez pryzmat choinki, karpia czy prezentów – staje się świętem komercyjnym, świeckim. Na szczęście nie dla wszystkich, przecież korzenie Bożego Narodzenia są ściśle religijne.
Naturalnie podczas celebracji warto znaleźć miejsce dla rodziny czy prezentów, jednak trzeba pamiętać, że te wartości są na dole w hierarchii przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
ks. prof. Witold Kawecki CSsR, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Polski duchowny rzymskokatolicki, redemptorysta, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresu teologii moralnej. Związany w Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.