Upamiętnienie Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza i prawosławnego teologa
05 stycznia 2022 | 14:53 | lk, mch | Kraków Ⓒ Ⓟ
Fundacja AKEDA oraz bracia kapucyni tworzący Fraternię „Pojednanie” zapraszają na uroczystość poświęconą pamięci zmarłego w 2011 r. Jerzego Nowosielskiego – wybitnego polskiego malarza, ikonopisarza, prawosławnego teologa i myśliciela. 7 stycznia przypada rocznica jego urodzin.
Krótka uroczystość uświetniająca rocznicę urodzin artysty odbędzie się przy jego grobie w piątek 7 stycznia o godz. 16:00 na Cmentarzu Rakowickim (aleja zasłużonych).
Następnie o godz. 17.15 w klasztorze braci kapucynów przy ul. Loretańskiej odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Czerni, specjalistką zajmującą się od lat twórczością Jerzego Nowosielskiego.
Fraternia „Pojednanie” to projekt dotyczący ewangelizacji poprzez sztukę. Trójka braci kapucynów, którzy tworzą fraternię, to znani i cenieni ikonopisarze. Pomysłodawcą powstania fraterni jest brat Marcin Świąder. Wspólnie z fundacją AKEDA bracia stworzyli tymczasową siedzibę dla fraterni w Krynicy-Zdroju. Obecnie trwają prace nad zdobyciem stałego miejsca, gdzie będzie można rozwijać projekt w przyszłości. Fraternia działa od lipca 2021 r. Zorganizowana została już jedna wystawa ikon autorstwa braci w Krakowie.
Fundacja AKEDA powstała w maju 2020 r. Obecnie prowadzi 2 projekty: African Music School oraz fraternia „Pojednanie”. Celem fundacji jest pomaganie ludności afrykańskiej, a w Polsce działalność kulturalna, wspierająca wartości chrześcijańskie.
Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 roku w Krakowie. Jego ojciec był Łemkiem, stąd Jerzy wychował się na styku dwóch kultur: Wschodu i Zachodu.
Nowosielski był wybitnym malarzem. Zaprojektował i namalował polichromie i wystroje kilkudziesięciu świątyń katolickich i prawosławnych. Jego dziełem jest m.in. monumentalna polichromia w krakowskiej cerkwi prawosławnej, architektura, malarstwo i wystrój cerkwi greckokatolickiej w Białym Borze na Pomorzu Zachodnim (wybudowana dla niewielkiej społeczności przesiedlonych tam Łemków), a także polichromie w świątyniach rzymskokatolickich: Podwyższenia Krzyża Świętego na stołecznych Jelonkach i w Wesołej pod Warszawą. Wykonał ponadto Ikonę Krzyża Zbawiciela Miłosiernego, która wisi w kościele dominikanów na warszawskim Służewie oraz prace w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie.
Wraz z żoną malarz założył Fundację Nowosielskich, wspierającą stypendiami i nagrodami młodych artystów. Jego prace pokazywano na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Sztokholmie, Moskwie czy Santiago de Compostela.
Nowosielski był ponadto autorem scenografii do wielu sztuk teatralnych, projektował też kostiumy i scenografie dla teatrów lalkowych.
Był wiernym Kościoła prawosławnego, myślicielem i jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców teologii wschodniej, który swoje poglądy formułował pod wpływem wybitnego filozofa rosyjskiego Lwa Szestowa. Twórczo rozwijał dziedzictwo myślowe wschodniego chrześcijaństwa, czego przykładem są m.in. książkowe wywiady-rzeki „Wokół ikony” i „Mój Chrystus”.
Od urodzenia artysta związany był z Krakowem. Do 1993 r. wykładał w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.
Był laureatem wielu nagród, w tym m.in. Nagrody im. Brata Alberta i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Za propagowanie kultury chrześcijańskiej otrzymał nagrodę TOTUS, przyznawaną przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Otrzymał także najwyższe odznaczenie Kościoła prawosławnego w Polsce – Medal św. Marii Magdaleny II stopnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.