Medal Misji Jana Karskiego dla Zdzisława Starosteckiego
05 stycznia 2022 | 14:45 | Waldemar Piasecki (KAI Nowy Jork) | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego został pośmiertnie uhonorowany generał brygady, inżynier Zdzisław Julian Starostecki – poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego. Konstruktor pocisku przeciwrakietowego „Patriot” otrzymał medal „za budowanie czynem amerykańsko-polskiego sojuszu militarnego, który jest gwarancją niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.”
W komunikacje Towarzystwo Jana Karskiego zwraca uwagę, że w 2022 roku, jak wszystko na to wskazuje do Polski dotrze pierwsza bateria pocisków przciwrakietowych „Patriot”, broni, do której powstania walnie przyczynił się uhonorowany.
Zdzisław Julian Starostecki był Dumnym Łodzianinem, urodzony przy tej samej ulicy Kilińskiego, co jego przyjaciel Jan Kozielewski (późniejszy legendarny emisariusz Jan Karski). Był obrońcą Polski w kampanii wrześniowej 1939 roku, bohaterem szturmu Monte Casiono i kampanii włoskiej Armii Andersa, po wojnie absolwentem studiów technicznych w USA i konstruktorem broni. Zawsze marzył, aby „Patrioty” broniły polskiego nieba.
W Święto Niepodległości, 11 listopada 2009 roku został awansowany na stopień generała brygady przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Poprzedziła to trzyletnia kampania na rzecz takiego uhonorowania zainicjowana przez Towarzystwo Jana Karskiego. Nominacja i insygnia generalskie zostały wręczone 90-letniemu Zdzisławowi Starosteckiemu w końcu grudnia tego roku w jego domu na Florydzie.
Generał zmarł 31 grudnia 2010 roku tuż przed nadejściem Nowego Roku. Jego prochy spoczęły na Cmentarzu Starym w rodzinnej Łodzi.
W komunikacie o nagrodzie czytamy m.in.: „Uważamy, że uhonorowanie tego Bohatera Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego jest naszym obowiązkiem. Zwłaszcza w czasie eskalacji militaryzmu putinowskiego szantażującego Europę. Znamiennym gestem byłoby nazwanie pierwszej baterii „Patriotów”, jak rozpocznie służbę w Polsce imieniem Generała Zdzisława Juliana Starosteckiego. Apelujemy o to”.
Wręczenie Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego odbędzie się w Łodzi, a przyjmie go w imieniu Bohatera Jego młodszy brat Tadeusz Starostecki.
Autorem projektu medalowego jest wybitny polski artysta-plastyk Janusz Kapusta, zaś wykonawcą znany polski artysta-medalier Wiesław Kulej. Emisja odznaczania jest wyjątkowo krótka i liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy.
Na liście osób już uhonorowanych lub mających nimi zostać znajdują się oprócz Ojca Świętego także prezydenci Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela, państw, których obywatelstwo posiadał Jan Karski. Medal trafił w ręce kardynałów Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza. Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Biskupa Tadeusza Pieronka i bohaterskiego duchownego katolickiego księdza Ibrahima Al-Sabbagha z Allepo, niestrudzonego w ratowaniu i pomocy mieszkańcom tego umęczonego miasta. Obdarowana został nim także Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, świątynia, z którą przed wojną i podczas okupacji blisko związany był Jan Karski. Uhonorowany został Abraham Foxman, długoletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) oraz doktor Maciej Siekierski, historyk z Instytutu Hoovera, kurator polskich zbiorów w tej zasłużonej instytucji. Otrzymali go również wybitny filozof i długoletni rektor KUL ks.prof. Andrzej Szostek, prawnik prof. Zbigniew Ćwiąkalski, prof. med. Krzysztof Simon i dziennikarz śledczy Grzegorz Głuszak. Także Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.