Obchody Dnia Judaizmu w Kaliszu
14 stycznia 2022 | 10:59 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
17 stycznia z okazji Dnia Judaizmu w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odbędzie się wspólna modlitwa. Będzie ona miała charakter nabożeństwa Słowa Bożego, podczas którego będą czytane fragmenty Księgi Izajasza przeplatane psalmami i komentarzami. Modlitwie, która rozpocznie się o godz. 19.30, przewodniczyć będzie biskup kaliski Damian Bryl.
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1997 r. pod hasłem „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”. – Jezus przyszedł do nas jako Syn narodu wybranego, jako Ten, który w konkretnym punkcie historii zbawienia został przez Boga posłany w narodzie żydowskim. Zatem chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu. Mamy wspólne korzenie, mamy wspólną historię, mamy wspólne święte księgi. Przez przeżywanie Dni Judaizmu chcemy przede wszystkim kształtować wśród wierzących, wśród chrześcijan, wśród katolików postawę zrozumienia judaizmu, rozumienia Starego Testamentu i budzenia świadomości, że wiele nas łączy z Żydami, że mamy wspólne korzenie. Chodzi o kształtowanie postawy szacunku, otwartości, wzajemnego zrozumienia i podążania na ile to możliwe wspólną droga do zbawienia – tłumaczy ks. Piotr Bałoniak, moderator Szkoły Biblijnej.
Duchowny stwierdził, że przykładem szukania dialogu z wyznawcami judaizmu był papież Jan Paweł II. – Warto wrócić do świadectwa osobistego życia Jana Pawła II, który wielokrotnie wspominał swoich żydowskich kolegów z dzieciństwa i z którymi przyjaźń trwała przez całe lata. To jest ważny przykład zwykłego ludzkiego szacunku, zrozumienia, otwartości na każdego człowieka. Ten Dzień Judaizmu ma nas uczyć ludzkiego szacunku do każdego człowieka, do każdej religii – zaznacza biblista.
Hasłem tegorocznego 25. Dnia Judaizmu są słowa „Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55, 8). – Przedmiotem naszej refleksji w Dniu Judaizmu chcemy uczynić słowo proroka Izajasza. Te słowa zostały wypowiedziane w bardzo konkretnym momencie historii, kiedy kończyła się niewola babilońska, w momencie bardzo trudnym dla Izraela. Wtedy Bóg przez proroka Izajasza zaczyna głosić słowo pocieszenia. Ta księga nazywana jest często księgą pocieszenia. W tej księdze pragniemy odkryć, że tam, gdzie ludzka nadzieja umiera, tam, gdzie ludzkie perspektywy wydają się być skończone, Bóg zawsze w niesamowity sposób znajduje rozwiązanie – wyjaśnia duchowny.
Do udziału w modlitwie w kaliskiej katedrze zaproszeni są wszyscy, którzy są rozmiłowani w Słowie Bożym. – Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, wszystkich, którzy chcą się wspólnie modlić, którzy chcą posłuchać Bożego Słowa. Zapraszamy uczestników Szkoły Biblijnej, ale także inne wspólnoty, ruchy i ludzi, którzy na co dzień doświadczają tego, że Bóg mówi i że Jego Słowo jest fascynujące, że Jego Słowo jest piękne i że warto tego Słowa słuchać – zachęca ks. Bałoniak.
Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.