Przedstawiciele religii spotkali się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej
16 stycznia 2022 | 10:00 | ts, kg (KAI) | Bruksela Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele wspólnot religijnych i światopoglądowych z Unii Europejskiej spotkali się na dorocznej wymianie poglądów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Margaritisem Schinasem. Rozmowa z udziałem delegatów chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich odbyła się 14 stycznia tym razem w formie wideokonferencji. Głównym przedmiotem rozmów była „konferencja w sprawie przyszłości Europy”, która ma na celu zebranie do maja pomysłów obywateli naszego kontynentu na przyszłe priorytety UE.
Przewodnicząca Synodu Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD) Anna-Nicole Heinrich zwróciła uwagę na globalną odpowiedzialność Europy, która nie może być samowystarczalna w obliczu własnych wyzwań i tracić z oczu reszty świata. Było to szczególnie prawdziwe w czasie pandemii – podkreśliła Heinrich. Jednocześnie zażądała od Unii większego zaangażowania na rzecz sprawiedliwej globalnej dystrybucji szczepionek, także w krajach biedniejszych.
W dyskusji o przyszłości Europy Kościoły mogłyby pełnić ważną funkcję pomostową dzięki swej powszechnej obecności na całym kontynencie – stwierdziła przewodnicząca EKD. Wspomniała w tym kontekście o różnorodnych działaniach ewangelickich i wydarzeniach kościelnych związanych z przyszłą konferencją, takich jak cyfryzacja, walka ze zmianami klimatycznymi i wyzwania dotyczące migracji.
W 2005 roku ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso po raz pierwszy zaprosił do siebie wysokich rangą przedstawicieli religii z naszej części świata. Chciał w ten sposób podkreślić znaczenie dialogu z Kościołami i wspólnotami religijnymi. Z chwilą wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego (podpisanego 13 grudnia 2007) 1 grudnia 2009 dialog ten jest częścią pierwotnego prawa traktatowego UE.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.