Co się stanie, gdy będziesz mył zęby szczoteczką ze zużytym włosiem?
21 stycznia 2022 | 18:40 | marketing | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Specjaliści rekomendują, by wymieniać manualną szczoteczkę do zębów przynajmniej raz na trzy miesiące. Podobna zasada dotyczy szczoteczek elektrycznych, tyle że w ich przypadku raz na kwartał musimy zamieniać na nową głowicę czyszczącą. Niby większość osób o tym doskonale wie, a jednak wielu użytkowników odkłada wymianę końcówki czyszczącej w czasie, niekiedy nawet przez rok albo dłużej myjąc zęby tym samym akcesorium. Dlaczego to takie groźne? Czym może skutkować oczyszczanie zębów szczoteczką ze zużytym włosiem?
Niegdyś włosie szczoteczek do zębów wykonywano z materiałów pochodzenia zwierzęcego (z włosia świńskiego bądź końskiego). Takiego rodzaju włókna miały jednak swoje istotne wady: były szorstkie, przez co często prowadziły do podrażnień, nie najlepiej trzymały się uchwytów i z łatwością zbierały na sobie bakterie. W XX wieku materiały zwierzęce zamieniono więc na włosie syntetyczne, które charakteryzuje się większą elastycznością, trwałością oraz sterylnością. Z biegiem lat zaczęto także manipulować układem włókien poszczególnych końcówek, ich twardością i długością, a nawet uzupełniać je o specjalne powierzchnie służące czyszczeniu języka.
Dlaczego włosie szczoteczki do zębów ulega zużyciu?
Niestety, pomimo że włókna syntetyczne są dużo solidniejsze od włosia zwierzęcego, i one ulegają zużyciu. Wprawdzie możemy z nich korzystać dużo dłużej niż z dawnych włókien pochodzenia świńskiego czy końskiego (takie nadawały się do użytku jedynie przez kilkanaście dni), ale nadal konieczne jest zamienianie ich na nowe. Włosie każdej szczoteczki do zębów z biegiem czasu ulega bowiem naturalnemu zużyciu, zatracając swoje pierwotne właściwości.
Jak rozpoznać, że końcówka czyszcząca w naszej szczoteczce nie nadaje się do dalszego użytkowania? Cechy wyróżniające zużyte głowice czyszczące to:
- zniekształcone włókna – jeśli dostrzegasz, że włosie Twojej końcówki ma nienaturalny kształt, jest powyginane i nieforemne, zamień głowicę czyszczącą na nową. Mycie zębów tak zużytą końcówką nie dość, że będzie nieefektywne, to może jeszcze prowadzić do podrażnień;
- nienaturalny kolor – w zdecydowanej większości współczesne końcówki szczoteczek elektrycznych wyposażone są w specjalne, wskaźnikowe włókna, które po pewnym czasie tracą oryginalną barwę, dając w ten sposób użytkownikowi sygnał, że nadszedł odpowiedni moment, by zamienić je na nowe;
- zabrudzenia – na skutek niewłaściwej pielęgnacji końcówek czyszczących, ich włókna czasem zachodzą kamieniem i innym, nieestetycznie wyglądającym osadem. Obecność na włosiu szczoteczki chorobotwórczych bakterii i grzybów sprawia, że końcówka przestaje być zdatna do użytku.
Do czego może prowadzić korzystanie z końcówki ze zużytymi włóknami?
Jeśli zlekceważmy wszystkie powyższe sygnały i będziemy myć swoje zęby końcówką ze zużytym włosiem, nasze czyszczenie zębów stanie się nie tylko nieefektywne, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Jak zaznaczono wyżej, zniekształcone włókna najczęściej prowadzą do podrażnień szkliwa i dziąseł, co nierzadko powoduje krwawienie, ból, a czasem może prowadzić nawet do stanów zapalnych. Powyginane włosie nie jest w stanie docierać do wszystkich newralgicznych miejsc w jamie ustnej, co sprawia, że pomimo wyszczotkowania zębów w naszej buzi ciągle bytują bakterie, mogące być przyczyną próchnicy i nieświeżego oddechu.
Podobne skutki mogą się wiązać z korzystaniem ze szczoteczki, której włókna są zabrudzone. Osiadłe na nich drobnoustroje z biegiem czasu mogą zacząć przedostawać się do krwioobiegu, i oprócz chorób jamy ustnej w sposób pośredni powodować problemy kardiologiczne (choroby wieńcowe, zawały) oraz schorzenia ogólnoustrojowe (cukrzycę, zaburzenia odporności, etc.).
Jak często należy wymieniać szczoteczkę na nową?
Niezależnie od tego, czy jesteśmy użytkownikami szczoteczki manualnej czy elektrycznej, stomatolodzy rekomendują zamianę końcówki czyszczącej na nową przynajmniej raz na trzy miesiące. Więcej informacji dotyczących szczoteczek sonicznych znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Zazwyczaj to odpowiedni termin, by uniknąć sytuacji, w której włosie się odkształci czy też zajdzie szkodliwymi dla zdrowia bakteriami. Nie należy jednak trzymać się wspomnianych wyżej trzech miesięcy kurczowo. W przypadku wcześniejszego dostrzeżenia któregoś z niepokojących sygnałów, świadczących o tym, że głowica czyszcząca przestała być zdatna do użytku, należy swoją końcówkę albo szczoteczkę manualną zamienić na nową niezwłocznie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.