Gang przerwał nabożeństwo Kościoła Pentekostalnego. Zginęło 29 osób
22 stycznia 2022 | 13:17 | o. jj (KAI Tokio) | Monrovia Ⓒ Ⓟ
Podczas nabożeństwa zorganizowanego przez Kościół Pentekostalny (tzw. krucjaty) w stolicy Liberii – Monrovii 19 stycznia, doszło do tragedii. W czasie zbierania ofiar wtargnął tam uzbrojony w maczety gang, co wywołało popłoch wśród kilkuset zgromadzonych tam ludzi. Według BBC, mimo że modlitwy odbywały się na plaży, podczas panicznej ucieczki stratowano 29 osób, w tym 11 dzieci i kobiety w ciąży.
Prezydent George Weah, który odwiedził miejsce tragedii, ogłosił 3-dniową żałobę w kraju i zapowiedział znaczne zaostrzenie przepisów dotyczących zgromadzeń pod kątem ich bezpieczeństwa.
Tragedia wydarzyła się podczas nabożeństwa sprawowanego przez wspólnotę zielonoświątkową Międzynarodowy (Kościół) Słowa Życia Nadprzyrodzonego (Word of Life Outreach International) w podstołecznej dzielnicy New Kru Town. „Krucjatę” organizował znany w tym kraju z licznych uzdrowień i pomagania ludziom żyjących w trudnej sytuacji pastor, określający się mianem Apostoła, Abraham Kromah. Rzecznik policji Moses Carter oświadczył, że duchowny ten jest obecnie przesłuchiwany w związku z zaistniałą tragedią.
W pobliżu miejsca zdarzenia miejscowy Czerwny Krzyż ustawił namioty m.in w celu identyfikacji zwłok.
Według BBC i agencji Reutera, pentekostalne „krucjaty” cieszą się dużą popularnością w kraju, w którym „wielu żyje zarabiając mniej niż 2 dolary dziennie”. Ludzie ci szukają pocieszania (w takich nabożeństwach). A epidemie Eboli i obecnie koronawirusa jeszcze bardziej pogłębiają problem bezrobocia.
Poza tym Liberia ciągle jeszcze odczuwa skutki wojny domowej w 2003, w której walczyło wiele dzieci-żołnierzy zmuszanych do zabijania innych. Niemal codziennie zarówno w stolicy, jak i w innych miastach dochodzi do ataków, dokonywanych przez różne gangi – podkreślają media brytyjskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.