Kielce: grekokatolicy spotykają się w kościele akademickim
22 stycznia 2022 | 18:12 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W języku ukraińskim w każdą niedzielę sprawowana jest w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach Msza św. w rycie Kościoła wschodniego. O godz. 10.00 spotyka się wówczas wspólnota grekokatolików, dla których Mszę św. sprawuje greckokatolicki kapłan ks. Igor Małysz.
Ks. Małysz podkreśla, że jego posługa jest skierowana nie wobec tradycyjnej diaspory, złożonej w Polsce głównie z Łemków i Bojków, która w dużym stopniu ukształtowała się m.in. po wysiedleniach akcji „Wisła”, ale tej współczesnej, nowej emigracji. Skierowanie do tej pracy ks. Małysza (i jeszcze ok. 10 kapłanów greckokatolickich na terenie Polski) jest wyrazem troski biskupów greckokatolickich o tę nową emigrację, by zapewnić jej opiekę duszpasterską. – W tym sensie stanowimy odpowiedź na wyzwania czasów i nową odsłonę w Kościele greckokatolickim – tłumaczy kapłan.
Jego kieleccy wierni to głównie emigranci zarobkowi – młode rodziny, które mają w Polsce mały biznes, są także m.in. młode dziewczyny – kosmetyczki, panie-opiekunki, mężczyźni związani z branżą budowniczą. Obchodzili w Kielcach św. Mikołaja, Boże Narodzenie i szczególnie celebrowane przez grekokatolików – święto chrztu Jezusa, z poświęceniem „jordańskiej wody”.
Ks. Małysz ma 36 lat, pochodzi z okolic nadgranicznych, z okręgu lwowskiego i ma polskie korzenie, po dziadku wysiedlonym z Hrubieszowa. Mieszka w Radomiu, ma żonę i troje dzieci.
W Radomiu jego wspólnota liczy ok. 60 osób, w Kielcach jest ich ok. 20 regularnie spotykających się wiernych.
Kościół Greckokatolicki zaliczany jest do grona katolickich Kościołów wschodnich. Powstał w wyniku unii brzeskiej podpisanej w 1596 r. pomiędzy Stolicą Apostolską i mniejszością prawosławnych władyków na synodzie w Brześciu Litewskim. Jest to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, uznający władzę i autorytet papieża. W 2015 r. liczył około 55 tys. wiernych i 82 duchownych w 128 parafiach. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski. Kościół ten zrzesza głównie ludność pochodzenia ukraińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.