Ks. Deselaers: byli więźniowie Auschwitz chcą abyśmy się stali lepszymi ludźmi
31 stycznia 2022 | 09:48 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Byli więźniowie Auschwitz chcą abyśmy się stali lepszymi ludźmi – mówił ks. Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu podczas spotkania on-line zorganizowanego 30 stycznia przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego na zakończenie kilkudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbywały się w Kielcach.
Spotkanie z duchownym z Niemiec, który od 30 lat pracuje w Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu i zajmuje się działalnością edukacyjną, koncentruje się na religijnym znaczeniu pamięci o Auschwitz, prowadził Andrzej Białek – wiceprezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Tematem jego było „Gdzie był Bóg w Auschwitz?”
Zdaniem ks. Manfreda Deselaersa, na takie pytanie nie ma on rzeczowej odpowiedzi. Ma jedynie swoje przemyślenia i swoją wiarę, którą może świadczyć. Bowiem, to miejsce, jakim jest Auschwitz, nie wymaga odpowiedzi na pytanie „Gdzie był Bóg”.
– To miejsce wymaga najpierw milczenia i słuchania. Mam tu na myśli wsłuchanie się w głos tej ziemi, wsłuchanie się w głos własnego serca, a także w głos Boga – mówił gość spotkania.
Na zakończenie długiego wywodu wynikającego z gruntownej wiedzy teologicznej oraz z własnych badań historycznych, podzielił się swoim przesłaniem, że byli więźniowie obozów koncentracyjnych chcą abyśmy się stali lepszymi ludźmi i abyśmy budowali lepszy świat.
– Pamięć o ofiarach Holocaustu ma nam pomagać stać się lepszymi ludźmi i żyć razem w głębokim zaufaniu i wielkim szacunkiem dla innych – podkreślał duchowny.
Wiceprezes Andrzej Białek na zakończenie rozmowy przytoczył natomiast przesłanie znane jako „11 Przekazanie”, które dwa lata temu wygłosił jeden z byłych więźniów Auschwitz.
– Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ istotą demokracji jest to, że choć większość rządzi, ale prawa mniejszości powinny być chronione. Nie bądźcie kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte normy społeczne już istniejące. Bądźcie wierni „11 Przykazaniu”. Nie bądź obojętny, bo w przeciwnym razie, to się nawet nie obejrzycie się, jak na waszych potomków jakiś Auschwitz spadnie z nieba – mówił wiceprezes Białek.
Ks. dr Manfred Deselaers, ur. 19.05.1955 roku w Düsseldorfie (Niemcy), jest katolickim księdzem z diecezji Aachen (Akwizgran). W 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Aachen, następnie był wikariuszem w Mönchengladbach, gdzie pracował również w zarządzie Towarzystwa Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej. W październiku 1989 roku dzięki wcześniejszemu wsparciu nieżyjącego już bp. Klausa Hemmerle, rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko –niemieckiego.
Od 3 października 1990 roku mieszka w parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy oraz odpowiada za dział programowy. W 2008 roku został wiceprezesem Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Od 1997 roku jest wykładowcą teologii fundamentalnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od maja 2006 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Od 2007 roku jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała go tytułem Człowieka Pojednania przyznawanego osobom, które szczególnie przyczyniły się do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce. Prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył mu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest laureatem nagrody im. Księdza Józefa Tischnera w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata. W 2008 Prezydent Federalny Horst Köhler odznaczył go Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku. W obozie Auschwitz więzieni i mordowani byli obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.