Kard. Ayuso przed Expo w Dubaju: Propagować na nowo braterstwo
01 lutego 2022 | 18:30 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Trzy lata temu – dokładnie 4 lutego 2019 roku – w Abu Zabi podpisano przełomowy dokument dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Radio Watykańskie rozmawiało z przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguelem Ángel Ayuso Guixotem o tym, jak będzie obchodzona rocznica w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w najbliższy piątek i jakie owoce przyniosło dotychczasowe porozumienie.
„Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia” – to pełny tytuł dokumentu programowego podpisanego przez papieża Franciszka i sunnickiego Wielkiego Imama Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmada Al-Tayyeba w Abu Zabi 4 lutego 2019 r. W dokumencie tym obaj wysocy rangą przedstawiciele religii uzgodnili wspólne zaangażowanie muzułmanów i chrześcijan na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju na świecie, praw obywatelskich i praw kobiet, wolności wyznania i wolności słowa.
Solidarność międzywyznaniowa w obliczu pandemii
„Międzyreligijne zaangażowanie na rzecz większego braterstwa w świecie pojawiło się dokładnie w tym czasie”, mówi kard. Ayuso, odnosząc się na przykład do pandemii koronawirusa, która zwiększyła cierpienie wielu ludzi różnych religii, ale także stworzyła podstawy do większej solidarności.
„Nie zapominajmy, że wkrótce po rozpoczęciu naszej pracy zetknęliśmy się z elementem wspólnym dla nas wszystkich jako rodziny ludzkiej: z pandemią. Ponieważ, jak powiedział papież Franciszek 27 marca 2020 roku, wszyscy jedziemy na tym samym wózku – i dlatego pandemia, nawet jeśli ogranicza nasze pole działania, to jednocześnie jednoczy nas z całą rodziną ludzką. To doprowadziło nas, pośród tego cierpienia, na drogę solidarności, służby, która niewątpliwie stworzyła i wzmocniła upragnionego ducha braterstwa” – powiedział kard. Ayuso.
Pawilon Stolicy Apostolskiej na Expo Dubai
„Aby uczcić podpisanie dokumentu z Abu Zabi, Stolica Apostolska i sunnicki Uniwersytet Al-Azhar w Kairze wspólnie zorganizowały kilka wydarzeń w ramach Wystawy Światowej Expo w Dubaju” – dodał kardynał. Przypomniał również, że dzięki dokumentowi z Abu Zabi Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 4 lutego Światowym Dniem Braterstwa.
„W zeszłym roku obchodziliśmy rocznicę wirtualnie, ale w tym roku chcemy zorganizować obchody jako część głównej międzynarodowej imprezy Expo w Dubaju, której temat przewodni brzmi „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Jest tam pawilon Stolicy Apostolskiej, aby pogłębić temat Expo, koncepcję łączenia ludzi, aby promować i rozpowszechniać kanały dialogu w świecie, aby wspierać braterstwo” – powiedział przewodniczący papieskiej rady.
Konferencja i marsz na rzecz braterstwa
On sam, wraz z zastępcą Wielkiego Imama Uniwersytetu Al-Azhar Mohamedem Husseinem Mahrasawim, poprowadzi publiczną konferencję z udziałem przedstawicieli wszystkich krajów obecnych na Expo. W Dubaju będą również reprezentowani wszyscy pozostali członkowie Komitetu Koordynacyjnego ds. Dokumentu Dialogu, tak zwanego Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa. Papieską Radę ds. Kultury, która jest odpowiedzialna za pawilon Stolicy Apostolskiej w Dubaju, będzie reprezentował delegat jej przewodniczącego kard. Gianfranco Ravasiego, ks. Tomasz Trafny.
Na popołudnie 4 lutego zaplanowano „Marsz na rzecz braterstwa”, do którego chcą się przyłączyć przedstawiciele Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wszystkich innych krajów Expo. Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, gest ten powinien być wezwaniem do „konkretnych działań” na rzecz większego braterstwa na całym świecie. W duchu sygnatariuszy dokumentu dialogu z Abu Zabi, papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Tayyeba, chodzi o „ożywienie, dawanie świadectwa i życie” braterstwem we wspólnotach i organizacjach, w państwach i na całym świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.