Abp Budzik: Chory jest ważniejszy od swojej choroby
11 lutego 2022 | 15:30 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Chory jest ważniejszy od swojej choroby. Lecząc pacjenta, trzeba się słuchać jego głosu, jego lęków i obaw, poznać historię jego choroby, jego życia, nawet wtedy, kiedy nie da się go wyleczyć – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita przewodniczył w lubelskiej archikatedrze Mszy świętej z okazji 30. Światowego Dnia Chorego. Podczas liturgii został udzielony sakrament namaszczenia chorych.
W swoim kazaniu abp Budzik mówił o postawie Maryi z Kany Galilejskiej, która widząc problem organizatorów biblijnego wesela, poprosiła o pomoc swojego Syna. – Ona widzi człowieka, jego trud, zakłopotanie, cierpienie. Chcąc nam pokazać Syna, sama usuwa się w cień i nie chce być na świeczniku. Wskazując na Jezusa, jego stawia na pierwszym miejscu. Jej wstawiennictwo nie może być rozumiane jako omijanie Chrystusa czy Ewangelii. Jej zależy, abyśmy zafascynowali się Chrystusem, odkryli jego uzdrawiającą moc i chwycili się mocno jego błogosławiącej dłoni – wyjaśniał.
Hierarcha zauważył, że największym świadkiem miłosiernej postawy ojca skierowanej do chorych jest Jezus Chrystus. – Ewangelię opowiadają wiele razy o spotkaniach Jezusa z ludźmi cierpiącymi na różne choroby. Chodził po Galilei, głosił Dobrą Nowinę o Królestwie oraz leczył wszelkie choroby i wszelkie słabości u ludzi. Ta szczególna uwaga Jezusa wobec chorych, jest także misją jego apostołów. Zostali posłani przez Mistrza, aby głosić Ewangelię i uzdrawiać chorych. Zaproszenie Jezusa, by być miłosiernym jak Ojciec, nabiera szczególnego znaczenia dla pracowników służby zdrowia – stwierdził metropolita lubelski.
Przestrzegł jednak, aby w walce z chorobą nie skupiać się jedynie na zwalczaniu niepełnosprawności, ale na wszystkich potrzebach cierpiącego. – Chory jest ważniejszy od swojej choroby. Lecząc pacjenta, trzeba się słuchać jego głosu, jego lęków i obaw, poznać historię jego choroby, jego życia, nawet wtedy, kiedy nie da się go wyleczyć. Zawsze należy otaczać go opieką, pocieszać, sprawić, aby pacjent poczuł naszą bliskość. Ważną rolę odgrywa duszpasterstwo chorych i służby zdrowia. Dzięki posłudze kapelanów ofiarowana jest bliskość Boga w sakramentach, tak aby spotkali się z Jezusem Chrystusem – mówił abp Budzik.
Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6,36)”. W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane są Msze św., połączone z udzielaniem sakramentu chorych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.