Obchody 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
13 lutego 2022 | 15:49 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Wszyscy ci bohaterowie, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, weszli na drogę owych ewangelicznych błogosławieństw, wytyczoną przez Jezusa. Wszyscy oni doświadczyli, co znaczy cierpieć prześladowania dla sprawiedliwości” – mówił ks. ppłk Kryspin Rak.
W bydgoskim kościele garnizonowym Matki Bożej Królowej Pokoju modlono się w intencji żołnierzy z okazji 80. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. – Uroczystość jest okazją do przypomnienia, że AK jest nie tylko symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę, ale także symbolem „męstwa, patriotyzmu i gotowości do ponoszenia ofiar dla jej dobra – dodał ks. ppłk Kryspin Rak, który przewodniczył Eucharystii.
Według dziekana Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, szczególną uwagę należy poświęcić żyjącym żołnierzom Armii Krajowej, świadkom i uczestnikom nierównej walki o to, by Polska była Polską. – Dziś z perspektywy czasu wiemy, że warto było zdobyć się na takie poświęcenie. Zebrani, w postawie zaufania i zawierzenia, złóżmy na ołtarzu ofiarę Bogu w intencji bohaterów. Zanieśmy naszą modlitwę za Wojsko Polskie, które pragnie służyć dobru ojczyzny. Także naszą wierną miłość do Polski, dla której warto żyć, cierpieć i umierać – powiedział ks. ppłk Kryspin Rak.
Po Mszy Świętej odczytano list ministra obrony narodowej, a w kaplicy pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy AK, miał miejsce apel pamięci. Złożone zostały również wieńce i kwiaty.
14 lutego 1942 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, działający w okupowanej Polsce konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej, został przekształcony w Armię Krajową, której działalność jest jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Polski. Kart, która wniosła ogromny wkład w walkę o wolność Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.