Łukowskie obchody 80. Rocznicy Powstania Armii Krajowej
14 lutego 2022 | 15:01 | xmw | Łuków Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 13 lutego w Łukowie sprawowana była Msza św. w intencji poległych, pomordowanych, zmarłych oraz żyjących oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. W ten sposób Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków uczcił powstanie tej największej podziemnej armii z czasów II wojny światowej.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kan. Andrzej Kieliszek; koncelebrował m.in. ks. podporucznik Bogumił Lempkowski, homilię wygłosił łukowianin – ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Łukowa i powiatu łukowskiego ze sztandarami I batalionu 35. Pułku Armii Krajowej z Jaty, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów.
– Modlimy się za tych z powiatu łukowskiego, którzy walczyli tutaj na tej ziemi, w tych lasach, wioskach, drogach, które mijamy codziennie do Siedlec. Wiemy gdzie polegli, wiemy że oddali życie, modlimy się dla nich o życie wieczne, a dla nas o to, aby być wiernymi przyrzeczeniu „Z miłości do Polski i w pełnym zaufaniu do Boga”. W tym roku wstawiennictwu majora błogosławionego Stefana Wyszyńskiego polecamy ten trudny czas, kiedy wojna zaczyna powracać – mówił w homilii ks. prof. Andrzej Kiciński. Dalej zauważył, że Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 r., w dniu świętego Walentego. – I ona wdarła się do naszych serc. Człowiek serce otwiera na coś większego niż ludzka miłość. Armia Krajowa była w każdym powiecie, w każdej gminie – wskazał ks. Kiciński.
Zwracając się do Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów – Tomasza Grochowskiego podkreślił, że nie byłoby tak mocnego AK w naszym regionie, gdyby nie odważni ludzie z miejscowości dookoła Łukowa, z dawnego powiatu łukowskiego, takich jak Trzebieszów, Stoczek Łukowski, wiosek – Jedlanka, Gręzówka, Świdry, Świderki, Dminin. – Gdyby ci nasi przodkowie nie dokarmiali, nie wspomagali. Musimy pamiętać o tych ludziach – podkreślał.
Przytoczył świadectwo życia Stanisława Osypińskiego z Łukowa, który po walce w Jacie w szeregach AK, trafił po wojnie do obozu w Szepietowie, gdzie mróz i głód zabrał wielu AK-owców z Lubelszczyzny. Pracował za 40 dkg chleba dziennie, latem jadł pokrzywę, krwawnik, lebiodę. – Błogosławieni, którzy głodowaliście. Błogosławieni także, którzy płakaliście, że nazywają was „zaplutymi karłami reakcji”, czy obecnie innymi epitetami, ale to Wy weselić się będziecie, bo żyliście uczciwie, z miłości do Polski. I dla was jest przygotowane Królestwo Niebieskie – mówił kapłan.
Podkreślił, że dziś wszyscy jesteśmy dłużnikami kombatantów, weteranów Armii Krajowej, Szarych Szeregów, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy innych, którzy na różnych drogach życia, słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, mentalność; uczyli nas dążenia do prawdy, pokazywali, czym jest prawda, miłość i służenie Ojczyźnie.
Na zakończenie Eucharystii odśpiewano hymn „Boże, coś Polskę”. Po Mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym św. Rocha. Do udziału w obchodach 80. Rocznicy Powstania Armii Krajowej zaprosili Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków i ks. kan. Andrzej Kieliszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.