Płock: żywe lekcje historii w Muzeum Diecezjalnym
17 lutego 2022 | 01:15 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Rusza kolejna edycja projektu edukacyjnego „Nasze muzeum jest żywe”, inicjowanego przez Stowarzyszenie Człowiek Kultura przy współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Płocku. W ramach projektu dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą mogły poznać ciekawą historię miasta, w którym żyją: – Dzieci między innymi obejrzą spektakl teatralny o historii Płocka, utrzymany w konwencji teatru cieni. Uczestnictwo w całym projekcie jest bezpłatne – informuje Przemysław Jarzyński ze stowarzyszenia.
Ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji projektu „Nasze muzeum jest żywe”: – Projekt przewiduje organizację żywych lekcji historii w Muzeum Diecezjalnym im. bł. abpa A.J. Nowowiejskiego w Płocku. Składać się na niego będzie: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, zwiedzanie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wyreżyserowane scenki przedstawiające pasowanie Bolesława III Krzywoustego przez Władysława I Hermana (w scenkach dzieci biorą aktywny udział), spektakl teatralny utrzymany w konwencji teatru cieni, o tematyce historii Płocka, w wykonaniu Teatru Form Wielu – zapowiada Przemysław Jarzyński ze Stowarzyszenia Człowiek Kultura.
Natomiast Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku zaznacza, że już pierwsza edycja żywych lekcji historii cieszyła się dużym zainteresowaniem. W poprzedniej edycji uczestniczyło 350 dzieci: – Tym razem jest większy zasięg projektu, mogą w nim uczestniczyć przedszkola i szkoły z całego miasta oraz jego okolic. Dzieci poznają elementy historii Płocka i diecezji, będą miały okazję obejrzeć najważniejsze zabytki Muzeum Diecezjalnego. To elementy tożsamości kulturowej mieszkańców miasta i diecezji – podkreśla historyk.
Żywe lekcje historii będą się odbywały od 22 lutego. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Może wziąć w nim udział 40 grup przedszkolnych (5-6 lat) bądź szkolnych (klary 1-3), z Płocka i okolic. Zapisy są prowadzone pod numerem tel. 515-199-244. O możliwości skorzystania z lekcji zadecyduje kolejność zapisu.
Projekt „Nasze muzeum jest żywe” sfinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, w ramach programu „Rozgrzewamy Polskie Serca”.
Muzeum Diecezjalne w Płocku posiada wiele cennych zbiorów. Są wśród nich m.in. rzeźba, malarstwo, archeologia, grafika, tkaniny, złotnictwo, wyroby metalowe, filatelistyka, falerystyka (medale, odznaczenia itp.), kartografia, rękopisy, starodruki oraz zbiory misyjne z Ameryki Południowej.
Placówka posiada jeden z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce. Poza tym ciekawym eksponatem ze zbiorów tkanin jest komplet szat liturgicznych z XVII wieku, będący niegdyś własnością Karola Ferdynanda Wazy, administratora diecezji płockiej w latach 1640-1655. Ponadto wart obejrzenia jest komplet gobelinowych ornatów z XVIII wieku.
Muzeum posiada jedną z największych w Polsce kolekcją pasów kontuszowych, które były nieodłącznym elementem szlacheckiego stroju. Pochodzą one z różnych manufaktur: ze Słucka na Litwie, Kobyłek, Gdańska, a także z Turcji, Persji i Francji. Pasy te przechowywane są w specjalnej szafie, zbudowanej w latach 30. XX wieku.
W galerii malarstwa najsłynniejszym obrazem są dzieła modernisty Vlastimila Hofmana „Pod figurą” oraz „Zdrowaś Maryjo”. W zbiorach znajduje się też sygnowany przez artystę, niedokończony obraz „Matka Boska Polna” Jacka Malczewskiego. Ponadto kolekcję obrazów wzbogacają dwa obrazy Jana Czesława Moniuszki, syna kompozytora, w tym „Cesarz Maksymilian nadaje herb Kapitule Katedralnej”, zrabowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, odzyskany dopiero w 2016 roku.
Poza tym wart obejrzenia jest cykl współczesnych obrazów autorstwa Wiesławy Kwiatkowskiej pt. „Madonny w poezji polskiej”, dla której inspiracją były teksty poetów polskich. Z kolei do najcenniejszych rzeźb należą Piety z Drobina z XV wieku, a także bogaty zbiór świątków, w tym Chrystus Frasobliwy z Długosiodła, datowany na początek XVI wieku.
W zbiorach muzealnych znajdują się też manuskrypty przeniesione do muzeum z biblioteki katedralnej i Archiwum Diecezjalnego. Należą do nich m.in.: perykopy ewangeliczne pochodzące z około 1160 roku, dokument księcia Konrada Mazowieckiego z 1230 roku, graduał bp. Erazma Ciołka, faksymile dyplomu lokacyjnego miasta Płocka z 1237 roku oraz Biblia Płocka z XII wieku. Do kolekcji starodruków muzeum należą też listy kard. Armanda Richelieu z 1696 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.