Bp Piotrowski zachęca do podjęcia Nowenny do św. Andrzeja Boboli
20 lutego 2022 | 16:32 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Pragnę zaprosić i zachęcić nas wszystkich do podjęcia Nowenny do św. Andrzeja Boboli w intencji powołań, która rozpocznie się w dniu 3 marca br., a zakończy w przededniu rocznicy święceń św. Andrzeja, tj. 11 marca br. – pisze w komunikacie biskup kielecki Jan Piotrowski.
Biskup tłumaczy, że modlitwa Nowenną i zachęta do niej wynika zarówno z rocznicy święceń św. Andrzeja, ale także z troski o powołania kapłańskie, czemu służy wspólnotowa modlitwa wiernych. Prosi o nią mieszkańców diecezji.
„Pan Jezus powiedział do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo» (Mt 9, 37-38)” – pisze bp Piotrowski. „Mając na uwadze nieustanną potrzebę i troskę o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie oraz znaczenie modlitwy w intencji kapłanów zapraszam Was wszystkich do włączenia się i zaangażowania w ogólnopolską inicjatywę modlitwy w intencji nowych, świętych powołań kapłańskich” – zachęca.
Przypomina, że 12 marca br. przypada 400. rocznica święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Na tę rocznicę zwraca uwagę Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, do którego apelu przyłącza się biskup kielecki. Błogosławi także wszystkim podejmującym modlitwę za kapłanów i powołania.
Św. Andrzej Bobola jest patronem parafii w podkieleckich Kostomłotach, która została erygowana pod tym wezwaniem 16 grudnia 1939 r. przez biskupa Czesława Kaczmarka. Relikwie sprowadzono od jezuitów z Warszawy. Święty odbiera także cześć m.in. w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach (relikwie sprowadzono z Warszawy w 2017 r.) oraz w kościele św. Maksymiliana w Kielcach, gdzie w 2021 r. wprowadził jego relikwie bp Marian Florczyk.
Św. Andrzej Bobola, współpatron Polski, urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był kaznodzieją, spowiednikiem, wychowawcą młodzieży. Podejmował szeroką działalność misjonarską, propagując ideę unii Kościoła prawosławnego z rzymskokatolickim. W maju 1657 r. Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony i zamordowany.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.