Dzień Ofiar Przestępstw w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej
22 lutego 2022 | 14:11 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Obchodzony 22 lutego Dzień Ofiar Przestępstw to okazja do podjęcia tematu ochrony i niesienia skutecznej pomocy tym osobom, ich najbliższym i świadkom przestępstw oraz minimalizowania skutków zadanej krzywdy. W projekt „Przeciw niesprawiedliwości”, któremu patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości, włącza się także Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, dołączając w ten sposób do ogólnopolskiej sieci pomocy. W 7 punktach na terenie diecezji diecezji ofiary przestępstw otrzymują różnego rodzaju wsparcie. W ubiegłym roku otrzymało ją ponad 300 osób.
W 7 Punktach Pomocy Pokrzywdzonym – w Koszalinie, Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Sławnie, Szczecinku i Wałczu – specjaliści udzielają wsparcia psychologicznego, prawnego i materialnego osobom dotkniętym przestępstwem przeciwko rodzinie i opiece (przemoc domowa, porzucenie, uchylanie się od alimentów), przeciwko mieniu (kradzieży, rozbojów), przeciwko wolności (groźby, stalking, pozbawienie wolności), przestępstwami seksualnymi, pobiciem, zabójstwem, wypadkiem komunikacyjnym.
– W roku 2021 pomocą objęliśmy 308 osób – mówi Katarzyna Skuza z Caritas diecezji. W tej liczbie zawartych jest 216 osób pokrzywdzonych, 91 ich najbliższych krewnych i 1 świadek przestępstwa. – Zorganizowaliśmy ponadto kolonie letnie dla 68 dzieci oraz wypoczynek rodzinny dla 40 osób. Udzieliliśmy 873 godziny pomocy prawnej i 433 godziny pomocy psychologicznej.
Skutkiem czynów zabronionych może być także wykluczenie społeczne, negatywny wpływ na sytuację rodzinną i zawodową, poczucie osamotnienia. – Projekt ministerialny kompleksowo zapobiega tym mechanizmom – wyjaśnia Katarzyna Skuza. Jak dodaje, obcokrajowcy lub osoby niesłyszące mogą liczyć na wsparcie tłumacza lub tłumacza języka migowego.
Pokrzywdzeni przestępstwem fizycznie mogą otrzymać świadczenie zdrowotne i lekarstwa, dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby niesprawnej fizycznie. Jeśli w wyniku przestępstwa mieszkanie uległo zniszczeniu, można otrzymać dofinansowanie do remontu. Pozbawieni dachu nad głową mogą otrzymać schronienie i pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania.
Także koszty kształcenia, opieki w placówkach publicznych, szkoleń i kursów zawodowych, wypoczynku, dopłat do czynszu, dojazdów, zakupu urządzeń, wyposażenia i żywności to pomoc udzielana w ramach projektu „Przeciw niesprawiedliwości”.
Informacje o adresach, danych kontaktowych i dyżurach osób pierwszego kontaktu w punktach pomocy można znaleźć na stronie internetowej Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem obchodzony jest w 2022 r. w dniach 21-27 lutego. Wyznaczony na 22 lutego Dzień Ofiar Przestępstw obchodzony jest w Polsce od 2003 r. i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tym czasie w całym kraju każdy zainteresowany może uzyskać informacje w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych o swoich uprawnieniach w postępowaniach przygotowawczych i sądowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.