Poznań: środowiska akademickie modliły się w święto Katedry św. Piotra
22 lutego 2022 | 22:08 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„W problemach egzystencjalnych pomocne są wartości duchowe i interioryzowane w naszym wnętrzu, dzięki którym sami możemy wzrastać i pomagać wzrastać innym” – powiedział ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, do naukowców zgromadzonych 22 lutego w poznańskiej katedrze.
Nieszporom z okazji święta Katedry św. Piotra, uznawanego w archidiecezji poznańskiej za patronalne święto nauczycieli akademickich, przewodniczył abp Stanisław Gądecki.
„Choć nauczanie akademickie nie wypływa bezpośrednio z nauczania św. Piotra, to jeśli autentyczne, stara się kierować, podobnie jak nauczanie św. Piotra, dążeniem do prawdy, dobra i piękna” – powiedział metropolita poznański.
W wieczornej modlitwie uczestniczyli profesorowie poznańskich wyższych uczelni i seminariów duchownych, Polskiej Akademii Nauk i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim oraz duszpasterze akademiccy.
Podejmując refleksję nad psychospołecznymi aspektami zdrowia, cierpienia i choroby, ks. prof. Mirosław Kalinowski zauważył, że dopiero w latach 90. WHO doceniła aspekty duchowe w leczeniu. Zwrócił uwagę, że w Stanach Zjednoczonych właśnie te wartości stają się priorytetowe dla chorych i cierpiących.
„Coraz częściej pacjenci w Ameryce pytają o system wartości duchowych przedstawicieli medycyny i tym kierują się w wyborze lekarzy” – podkreślił.
Rektor KUL przypomniał, że Jezus oparł przykazanie miłości na służbie człowiekowi najbardziej potrzebującemu. Przekonywał, że uczynione bliźnim dobro zawsze do nas powraca.
„Dobro, które świadczymy innym, nigdy nie ginie, ale wraca do osoby, która je wyświadczyła. Powiedział o tym Jezus Chrystus, który jest gwarantem, że uczynione przez nas dobro kiedyś do nas powróci” – zaznaczył ks. prof. Kalinowski.
Podkreślił, jak ważne są dla człowieka chorego i towarzyszącego choremu imperatywy serca i wiary, o których pisał św. Jan Paweł II.
„Imperatyw serca, czyli trwanie bez żadnego limitu przy osobie, którą kochamy. Imperatyw wiary przypominam nam o słowach Jezusa, że to On jest drogą, prawdą i życiem. Słowa te dodają siły i mocy w chorobie” – zwrócił uwagę kaznodzieja.
Na zakończenie nieszporów abp Stanisław Gądecki wręczył dr. hab. Szczepanowi Cofcie, znanemu i cenionemu pulmonologowi, pracownikowi Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, order „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznany przez papieża Franciszka. To jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznawany jest osobom świeckim w dowód uznania za pracę „dla Kościoła i Papieża”.
Święto Katedry św. Piotra przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.