Polsko-niemiecka modlitwa o pokój na Ukrainie
28 lutego 2022 | 15:52 | kk | Gubin Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy polskiego Gubina i niemieckiego Guben różnych wyznań spotkali się w niedzielę na gubińskiej Wyspie Teatralnej, aby wspólnie modlić się w intencji pokoju na Ukrainie. Wspólnie z nimi modlili się m.in. bp Tadeusz Lityński z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i bp Wolfgang Ipolt z diecezji Görlitz.
Modlitwa to inicjatywa tutejszego burmistrza – Bartłomieja Bartczak. – Dzisiaj spotkaliśmy się, aby solidaryzować się z narodem Ukraińskim. Będą przemówienia burmistrzów, prezydentów Zielonej Góry i biskupów. Następnie wspólna modlitwa w duchu ekumenicznym, ale też różaniec w pięciu językach – wyjaśnia Bartłomiej Bartczak.
Burmistrz Gubina na początku spotkania podkreślił, że „Europa musi położyć kres tej wojnie bo inaczej ta wojna położy kres Europie”.
Na spotkanie przyjechał bp Wolfgang Ipolt z diecezji diecezjalny Görlitz. – Jestem bardzo szczęśliwy, że obywatele obydwu miast, zarówno wierzący, jak i niewierzący przyszli modlić się za Ukrainę – mówił niemiecki duchowny.
Ze swoimi diecezjami był także był Tadeusz Lityński. – Dzisiaj jest łamane przykazanie miłości Boga i bliźniego na ziemi ukraińskiej jest szczególnie łamane. Wydawać się może, że nienawiść, a więc przeciwieństwo miłości, zwycięża. Ale wyrażam nadzieję i przekonanie, że jest to chwilowe zwycięstwo – mówił bp Tadeusz Lityński.
– Dzisiaj łamane jest prawo człowieka do życia. Oprócz różnych inicjatyw bezpośrednio wspierających, jako chrześcijanie jesteśmy również wezwanie do modlitwy. To jest nasz podstawowy obowiązek i dziękuję za taką liczną odpowiedź na tę prośbę – dodał.
Przed modlitwą różańcową głos zabrali m.in. Fred Mahro – burmistrz Guben, Janusz Kubicki – prezydent Zielonej Góry, ks. Artur Żuk – proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Guben, a także przedstawiciela Luteran, Ewangelików, Armii Zbawienia, Baptystów i Kościła Zielonoświątkowego – Pastor Bogdan Tomaszewski.
Po okolicznościowych przemówieniach mieszkańcy wędrowali alejami Wyspy Teatralnej odmawiając Różaniec w kilku językach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.