Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych
01 marca 2022 | 12:00 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W intencji Żołnierzy Niezłomnych biskup polowy Wiesław Lechowicz odprawił w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszę św. Eucharystia zainaugurowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzach Wyklętych, które odbywają się dziś w wielu miejscach w kraju. W czasie Mszy św. wierni modlili się w intencji pokoju na Ukrainie.
W południe na cmentarzu wojskowym na Powązkach w kwaterze „Ł” odmówiona zostanie modlitwa w intencji Żołnierzy Niezłomnych.
W homilii bp Lechowicz przypomniał historię Żołnierzy Niezłomnych, bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego, którzy podjęli walkę zbrojną z sowieckim okupantem. Przywołał represje, m.in. postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego, a także fakt, że pamięć o nich była przez lata ukrywana i zakłamywana.
– Mieli zostać zapomniani tak, jak zapomniany miał być blask Rzeczypospolitej, a ich groby miały pozostać nigdy nieodkryte. Kiedy o tym wszystkim myślimy, to uzasadnione jest stwierdzenie, że w ten sposób potwierdza się prawda wypowiedzianych przez Jezusa słów, że pierwsi staną się ostatnimi a ostatni pierwszymi – powiedział. bp Lechowicz.
Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że wielu niezłomnych siłę i inspirację do walki znajdowało w wierze i czerpało z wartości przekazanych przez Ewangelię. Przypomniał, że ppłk Łukasz Ciepliński idąc na śmierć powiedział współwięźniom, że w ustach będzie trzymał medalik.
Biskup zaznaczył, że „wyklęci przez totalitarny system woleli cierpieć a nawet umrzeć, byleby dochować wierności danemu słowu, a przez to zachować czyste sumienie, prawość, uczciwość, jednym słowem miłość do Ojczyzny, do Boga, do Kościoła”.
Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił, że trudno dzisiejsze święto obchodzić w oderwaniu od kontekstu tego, co dzieje się na Ukrainie. – Być może w innych nastrojach przeżywalibyśmy dzisiejsze wspomnienie Żołnierzy Niezłomnych, gdybyśmy jako ludzie Zachodu byli w stanie coś opuścić, z czegoś zrezygnować, wyrzec się czegoś dla dobra większego i wyższych niż materialne wartości. Tymczasem człowiek Zachodu jeśli się już ostatnio czegoś wyrzekł, to wiary w Jezusa i Ewangelię – powiedział.
Zachęcił, aby modląc się o pokój na Ukrainie prosić także o pierwsze miejsca dla Boga w naszym życiu. – Każda wojna jest jakimś sprzeciwem wobec Jezusa i Ewangelii. Jest dowodem na to, że w miejsce prawdziwego Boga człowiek stawia bożka przybierającego różne postaci. Zatem modląc się dzisiaj o pokój na Ukrainie i w naszej Ojczyźnie, módlmy się o pierwsze miejsce dla Boga w naszym życiu, społeczeństwie i gotowość do ponoszenia ofiar dla celów wyższych niż tylko te, które są związane z prowadzeniem życia wygodnego i dostatniego. Żebyśmy zdali egzamin jako prawdziwi ludzie, podobnie jak Żołnierze Niezłomni – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk, kapelan środowiska żołnierzy Zrzeszenia WiN. We Mszy św. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Eucharystię zakończyło odśpiewanie Suplikacji w intencji pokoju na Ukrainie.
***
Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli m.in. żołnierze AK, NSZ, NZW oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8,5 tys. żołnierzy podziemia, 5 tys. skazano na karę śmierci. Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tys. osób. Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim, 21 października 1963 r.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 r.
Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Po południu w dawnym areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.