Abp Budzik: uczynki miłosierdzia są znakiem nawrócenia
03 marca 2022 | 01:13 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
– Wiemy, że obok modlitwy i postu właśnie uczynki dobre uczynki, uczynki miłosierdzia są szczególnym znakiem naszej gorliwości i gotowości do nawrócenia. Chciałbym bardzo serdecznie w związku z tym podziękować wszystkim pomagającym naszym braciom Ukraińcom, tak zdradziecko napadniętych – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył Eucharystii w Środę Popielcową.
Witając zgromadzonych na liturgii, abp Stanisław Budzik przypomniał, że zaczynający się okres liturgiczny będzie szczególny w dziejach świata, ze względu na wydarzenia na Ukrainie. – Gromadzimy się w świątyni na początku Wielkiego Postu, który ma nas przygotować na tajemnicę paschalną, na obchodzenie śmierci i zmartwychwstania naszego pana Jezusa Chrystusa. Przyjmiemy znak posypania głów popiołem, usłyszymy prawdę o naszym przemijaniu. Papież Franciszek dał nam na ten czas słowa św. Pawła: W czynieniu dobra nie ustawajcie – przytaczał hierarcha.
– Wiemy, że obok modlitwy i postu właśnie uczynki dobre uczynki, uczynki miłosierdzia są szczególnym znakiem naszej gorliwości i gotowości do nawrócenia. Chciałbym bardzo serdecznie w związku z tym podziękować wszystkim pomagającym naszym braciom Ukraińcom, tak zdradziecko napadniętych, którzy walczą o przetrwanie i ocalenie swojej wolności i niepodległości. Dzięki życzliwości wielu instytucji, nasza Caritas mogła w ciągu kilku dni wysłać 14 wielkich transportów na Ukrainę, napełnionych potrzebnymi rzeczami dla tych, którzy cierpią – dodał metropolita lubelski.
Homilię wygłosił o. Marcin Wojciechowski OFM Cap., który zwrócił uwagę na to, że ten Wielki Post będzie wyjątkowy. – Towarzyszy nam strach, obawa i lęk przed tym, co przyniesie kolejny dzień. Dobrze wiemy, że wszystko jest w rękach Boga i nawet sankcje czy ich brak, nie mają takiego wpływu na rzeczywistość jak nasza modlitwa, nasza pokuta, nasza ofiara, albowiem to Bóg może dać pokój i tylko On – mówił.
Kapucyn zauważył, że ludzie boją się prawdy o nich samych, jacy są naprawdę – My możemy bardzo dobrze udawać, wobec drugiego człowieka: w rodzinie, tam, gdzie pracujemy, w naszych relacjach. Jesteśmy mistrzami udawania, ale dzisiaj prorokiem trzeba rozedrzeć serce. Zobaczyć co tam jest, bo w tym sercu może być grzech, nasz egoizm i nasza pycha, która nas blokuje. Przez nią brak nam siły i chęci do tego, aby tak naprawdę zacząć pokutować – tłumaczył kaznodzieja.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post potrwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 14 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.