Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w Katowicach
03 marca 2022 | 11:08 | Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej | Katowice Ⓒ Ⓟ
4 marca br., w pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz kolejny będzie obchodzić dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.15 pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca zostanie odprawiona Droga Krzyżowa połączona z modlitwą wynagradzającą za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Wezmą w niej udział biskupi, duchowni posługujący w Kurii i instytucjach diecezjalnych.
Metropolita katowicki skierował do wszystkich księży archidiecezji komunikat, w którym w imię „wspólnoty ze zranionymi” zachęca do włączenia się w modlitwę poprzez udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, odprawianej w tym dniu w każdej parafii, a także poprzez indywidualny post i akty pokuty.
Abp Skworc przesłał również księżom komunikat Prymasa Polski i przygotowane na ten dzień materiały duszpasterskie, w tym, między innymi, tekst rozważań Drogi Krzyżowej. Materiały, opracowane przez biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, należy wykorzystać w ramach dnia modlitwy i pokuty w parafiach archidiecezji.
– Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego ma charakter wynagradzający i przebłagalny. Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że, gdy cierpi jeden członek tego organizmu, w rzeczywistości cierpi cały Kościół. Chcemy otoczyć modlitwą osoby skrzywdzone, a także ich rodziny. Do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek, to o jeden przypadek za dużo – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.
W tym roku Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.