W Częstochowie znaczna część gotowej już bazy noclegowej dla uchodźców jest na Jasnej Górze
03 marca 2022 | 20:32 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Jasnogórski Dom Pielgrzyma to jedno z tych miejsc, które włączone jest w częstochowski system pomocy osobom uciekającym z Ukrainy przed wojną. Decyzję o możliwości udzielenia schronienia, głównie matkom z dziećmi, paulini podjęli zaraz po wybuchu konfliktu. Za tę gotowość podziękowali dziś dyrektor Caritas arch. częstochowskiej i przedstawiciel Urzędu Miasta. Briefing odbył się przy punkcie informacyjnym dla Ukraińców przy ul. Ogrodowej.
Ks. Marek Bator zauważył, że „współpraca w kwestii pomocy Ukraińcom i poszkodowanym przez wojnę połączyła wszystkie podmioty, przede wszystkim kościelne”. – Chcę bardzo podziękować Jasnej Górze, bo Dom Pielgrzyma otworzył się natychmiast i jest do dyspozycji uchodźców. Pomoc ta jest bardzo ważna, bo w każdej chwili ktokolwiek przyjdzie, może być od razu przyjęty i rozlokowany – podkreślił dyrektor częstochowskiej Caritas.
Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy, Włodzimierz Tutaj poinformował, że do Domu Pielgrzyma, jak dotąd, skierowanych zostało 11 osób, ponieważ większość przyjeżdżających do Częstochowy zatrzymała się u swoich rodzin, znajomych i przyjaciół, Ukraińców mieszkających i pracujących w Częstochowie. – Było ich dotąd ok. 11-12 tysięcy. Teraz natomiast spodziewamy się fali uchodźców, którzy będą napływać w większej liczbie z terenu walk i będą szukać miejsca, gdzie mogą się zatrzymać – podkreślił rzecznik.
Na razie w Częstochowie gotowych jest 150 miejsc noclegowych. Znaczna ich część znajduje się na Jasnej Górze. Kolejne będą sukcesywnie uruchamiane.
W sumie Częstochowa przygotowuje ok. 1,1 tys. miejsc noclegowych. To baza związana z Jasną Górą, domami zakonnymi i Caritasem oraz prywatne kwatery, hotele, punkty noclegowe o odpowiednim standardzie, oficjalnie zarejestrowane w ewidencji miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.