Ulicami Poznania przeszła Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie
04 marca 2022 | 08:50 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
W krzyżu Chrystusa wszyscy uczestniczymy. Uczestniczą w nim obecnie w sposób wyjątkowy Ukraińcy i Ukraina. Nie chcemy milczeć wobec tej tragedii – mówił podczas Poznańskiej Drogi Krzyżowej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu uczestniczył w nabożeństwie, które w pierwszy czwartek Wielkiego Postu zorganizowano na ulicach Poznania.
Abp Gądecki podkreślił, że poprzez to wielkopostne nabożeństwo wierni oddają cześć cierpiącemu Zbawicielowi w celu przebłagania za grzechy własne i innych, a w tym roku jest to też modlitwa błagalna o pokój na Ukrainie. Podziękował wiernym w Polsce za gościnność wobec ukraińskich uchodźców wojennych i przypomniał treść listu wystosowanego do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, w którym prosił, by ten zaapelował o ustanie działań wojennych.
„Panie, który umarłeś za wszystkich agresorów i za wszystkie ofiary, daj naszym czasom pokój!” – modlili się uczestnicy nabożeństwa.
Rozważania pasyjne przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej wygłosił ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
„Kiedy zewsząd ogrania nas zło – w ostatnich dniach może tragiczniej niż kiedykolwiek – pojawia się pytanie o to, kiedy i jak Bóg zadziała. W jaki sposób wszechwładny Stwórca wszechświata okaże swoją potęgę w naszej historii, naznaczonej bólem i lękiem. Ludzie wiary przyzywają Bożej potęgi, chociaż nigdy nie wiedzą, w jaki sposób Bóg swoją moc okaże” – mówił przy XI stacji „Pan Jezus przybity do krzyża” ks. rektor Frąckowiak.
W Poznańskiej Drodze Krzyżowej od lat uczestniczą przedstawiciele różnych parafii i wspólnot duszpasterskich, niosąc wielki drewniany krzyż na ulicach miasta. Rozważania były tłumaczone na język migowy do grupy młodych głuchoniemych przez ich duszpasterza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.