Warszawa – gdzie odprawiane są Msze w języku ukraińskim?
04 marca 2022 | 13:07 | kh/archwwa.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Od najbliższej niedzieli 6 marca Msze święte w języku ukraińskim będą odprawiane w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie. W trzech parafiach greckokatolickich w Warszawie nabożeństwa są sprawowane w niedziele oraz dni powszednie.
W każdą niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od 6 marca, w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie Mszę świętą w rycie łacińskim będzie sprawował ks. Walenty Wasilewski, pochodzący z Ukrainy kapłan Archidiecezji Warszawskiej. – To uwzględnienie potrzeb wiernych, którzy z powodu wojny musieli opuścić swój kraj – mówi ks. Wasilewski.
Msza święta będzie odprawiana o godz. 9:00 w kościele dolnym. – Nie wszyscy Ukraińcy znają język polski. To umożliwienie im uczestniczenia w Mszy świętej w języku ojczystym – dodaje ks. Wasilewski.
W istniejącej w Warszawie parafii greckokatolickiej pod wezwaniem bł. Mikołaja Czarneckiego (należącej do archidiecezji przemysko-warszawskiej), nabożeństwa są sprawowane w kaplicy parafii NMP Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej. W niedziele odprawiane są trzy Msze święte o godz. 8:00, 10:00, 12:00. Jeśli będzie taka potrzeba – ich liczba wzrośnie.
– Najbliższa niedziela pokaże, czy będzie potrzeba odprawiania dodatkowej Mszy świętej. W tym tygodniu przyjechało bardzo dużo uchodźców z Ukrainy. Prosimy naszych wiernych, rodziny, które przyjęły uchodźców, żeby podpowiadali, gdy przyjdzie niedziela, gdzie jest cerkiew, żeby mogli pójść na Mszę po ukraińsku, poczuć się jak u siebie – mówi ks. Bogdan Kruba, duszpasterz parafii greckokatolickiej.
W parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Miodowej Msze święte w niedziele są odprawiane o godz. 9:00, 11:00, 18:00 oraz w dni powszednie o godz. 7:00 i 17:30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.