Rozpoczęła się Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej
04 marca 2022 | 18:48 | it/BP @JasnaGóra | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze odbywa się dziś Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej. To jedyne tego typu ogólnopolskie spotkanie gromadzące tych, których duchowość zakorzeniona jest w liturgii przedsoborowej, czyli tzw. Mszy Świętej Trydenckiej. Jak podkreślają spotkanie w tym roku jest wyjątkowe ze względu na niedawne decyzje papieża w ich sprawie. Też modlą się o pokój w Ukrainie i o jedność Kościoła.
– Tegoroczna, XV pielgrzymka ma wyjątkowy charakter – powiedział ks. Grzegorz Klaja z diecezji bielsko-żywieckiej. Jak wyjaśnił znane są dekrety, dokumenty papieża Franciszka, które w znaczny sposób ograniczają celebrację Mszy św. w formie sprzed reformy liturgicznej. – Tym bardziej to dla nas radość, że mogliśmy tu przyjechać i stanąć przy ołtarzu Matki Bożej i modlić się – powiedział kapłan.
W rozpoczętej dziś dwudniowej pielgrzymce bierze udział kilkaset osób. Pielgrzymi włączają się w modlitwę o pokój i proszą o jedność Kościoła.
Duszpasterstwa i wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej, działające pod opieką biskupów ordynariuszy poszczególnych diecezji, pielgrzymują, aby zawierzać się Jasnogórskiej Matce Kościoła.
Posługę kapłańską podczas pielgrzymki sprawują duszpasterze diecezjalni oraz delegaci biskupów ordynariuszy do spraw liturgii rzymskiej sprawowanej według Missale Romanum A.D.1962.
Punktami kulminacyjnymi pielgrzymki są: piątkowa Msza Święta celebrowana w kaplicy Cudownego Obrazu oraz sobotnia Msza św. w bazylice, zakończona uroczystym śpiewem hymnu „Te Deum laudamus”.
W programie pielgrzymki, tak jak w latach ubiegłych, przewidziano również inne nabożeństwa: Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich, Nieszpory ludowe, Apel Jasnogórski, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny oraz wspólnotowy różaniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.