Kielce: artyści i instytucje kultury wobec potrzeb uchodźców
05 marca 2022 | 15:16 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W regionie świętokrzyskim zakwaterowanych jest blisko tysiąc osób przybywających z Ukrainy, a co najmniej 300 z nich znalazło schronienie w instytucjach Kościoła, w tym w ośrodkach Caritas kieleckiej. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zapewnia jednak, że liczba ta będzie stale rosnąć, a samorządy są przygotowane na każdą ewentualność. Naprzeciw potrzeb uchodźców wychodzą artyści oraz instytucje kultury.
Leszek Mądzik – pochodzący z Kielecczyzny wybitny artysta teatru plastycznego i teatru autorskiego w Polsce, przygotowuje w Operze Lwowskiej „Requiem” Mozarta. Premiera jest zaplanowana na ostatni dzień listopada tego roku. Mimo wojny na Ukrainie, prace nad spektaklem trwają.
Kierownictwo Opery Lwowskiej zadeklarowało – szczególnie teraz – potrzebę tego rodzaju widowisk. Kompozycja Mozarta jest tłem do pokazania Wielkiego Głodu na Ukrainie (Hołdomoru) – klęski głodu wywołanej sztucznie przez komunistyczne władze ZSRR, 90 lat temu. Z tej okazji artysta wydał oświadczenie, w którym wyraża wsparcie dla ludności ukraińskiej.
„W obliczu okrutnej napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę, zdecydowaliśmy o czasowej rezygnacji z promowania rosyjskiej kultury podczas naszych koncertów” – taką deklarację za pomocą mediów społecznościowych przedstawiła Filharmonia Świętokrzyska. Oznacza to, że z najbliższych koncertów zostaną wyeliminowane kompozycje Czajkowskiego, Rachmaninowa, czy Glinki. Filharmonia Świętokrzyska, podobnie jak inne filharmonie w Europie wyraża w tej sposób symboliczny sprzeciw wobec agresji i zbombardowaniu m.in. filharmonii w Charkowie.
Kielecki Teatr Tańca zaprasza Ukraińców na nieodpłatne kursy. Jak czytamy na stronie instytucji – vouchery na wybrane miesięczne kursy tańca będą skierowane do dzieci i młodzieży narodowości ukraińskiej, przebywających obecnie w Kielcach i w województwie świętokrzyskim. Ma to być forma wsparcia duchowego i swoista terapia sztuką.
Pomagać najmłodszym chce także Muzeum Zabawek i Zabawy, które zbiera rzeczy pierwszej potrzeby dla dzieci, jak pieluszki, wilgotne chusteczki, kocyki, zabawki, które potem są przekazywane do Punktu Informacji dla Cudzoziemców w Kielcach.
Jako pierwszy akcję pomocową zainaugurował Dom Środowisk Twórczych. Tam cały czas trwa zbiórka darów, a na Facebooku Pałacyku na bieżąco są zamieszczane informacje, jakie przedmioty są aktualnie najbardziej potrzebne.
Instytut Dizajnu z kolei prowadzi aukcję dwóch stołków projektu Oskara Zięty. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód. Akcja odbywa się na Facebooku ID i zakończy się w poniedziałek, 7 marca, o godzinie 15.
Teatr „Kubuś” zaprasza uchodźców z Ukrainy na bezpłatne przedstawienia. Samochód teatru, w którym jest 270 plecaczków dla dzieci, pojechał na granicę z Ukrainą. Tym samym Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego włączył się w akcję #Pleczaczek, której organizatorem jest Olga Cedro-Godek z Daleszyc. Dary pochodzą od mieszkańców Świętokrzyskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.