WSD w Koszalinie ma dwóch nowych lektorów i dwóch akolitów
06 marca 2022 | 22:41 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Tradycyjnie w I Niedzielę Wielkiego Postu alumni koszalińskiego seminarium duchownego przyjęli posługi lektoratu i akolitatu.
Posług udzielił im bp Krzysztof Zadarko podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej 6 marca w kaplicy seminaryjnej. To początek publicznej i urzędowej służby w Kościele czterech alumnów – po dwóch z trzeciego i czwartego roku.
– Wszystko to, co poważne w życiu, należy dobrze przygotować. Związać się na całe życie ze słowem Bożym i z Eucharystią i wziąć za nie odpowiedzialność, to wymaga przygotowania – mówi rektor WSD ks. Jarosław Kwiecień. – Ksiądz to ktoś na stałe złączony z amboną i ołtarzem, więc ten proces musi być rozciągnięty w czasie. Dlatego lektor i akolita to osoby, które na dwa, trzy lata przed zostaniem księdzem przygotowują się do tych funkcji, można powiedzieć, że przyzwyczajają się do ołtarza, ambony, Eucharystii.
W homilii bp Zadarko poświęcił sporo miejsca pokusie jako przestrzeni walki ze złem, w którą wprowadza człowieka Bóg. – Pokusa jest doświadczeniem absolutnie obowiązkowym w życiu duchowym. Nie da się być zjednoczonym z Bogiem, jeśli nie przejdzie się przez niejedną pokusę – stwierdził biskup.
Przypomniał, że posługi lektoratu i akolitatu są ważnym etapem w formacji kapłańskiej: lektorat nie tylko oznacza konkretne posługi, ale też zobowiązuje do ustawicznego rozważania Pisma św.; podobnie akolitat, prócz wyznaczonych zadań, wymaga pielęgnowania pobożności eucharystycznej.
Kl. Szymon Pawluczuk z roku IV ma za sobą rok posługi jako lektor. – To był dla mnie ogromny zaszczyt, ale też poczucie, że to jest znaczący etap w formacji seminaryjnej. Pozytywnym przeżyciem jest sytuacja, gdy Kościół wyraża opinię, że ci ufa, że możesz występować w jego imieniu. To tak jakby Kościół przypinał komuś wizytówkę „człowiek Kościoła” – powiedział alumn. Jak dodał, pomaga to też spojrzeć na życie osobiste w wymiarze służby.
Dla kl. Karola Adamuszka przyjęcie posług jest potwierdzeniem wybranej przez niego drogi do kapłaństwa. – To motywuje do większej gorliwości, nawet do świętości. Musimy być czyści, jaśni, klarowni. Nie możemy sobie pozwolić na bylejakość. Na zaufanie ludzi musimy sobie zapracować – powiedział.
Świadkami udzielania posług po raz pierwszy w historii koszalińskiego seminarium byli rodzice kleryków, nie tylko tych wprowadzanych w posługi, ale też pozostałych. – Także po raz pierwszy spotkanie rodziców alumnów było tak liczne – dodał rektor – i cieszymy się, że pomimo trudnej i smutnej sytuacji na świecie, udało nam się w takim gronie i w tak pozytywnej sprawie zgromadzić.
Posługi lektoratu i akolitatu są kolejnym krokiem na drodze formacji do kapłaństwa. Alumni III roku ustanowieni przez biskupa jako lektorzy oprócz posługi słowa mogą także przewodniczyć niektórym nabożeństwom czy błogosławić pokarmy na stół wielkanocny w Wielką Sobotę. Ustanawiani akolitami alumni roku IV są upoważnieni m.in. do rozdzielania Komunii św. podczas liturgii, a także do zanoszenia jej chorym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.