Archidiecezja częstochowska: Drogi Krzyżowe na małych kalwariach w intencji pokoju dla świata
09 marca 2022 | 01:17 | ks. mf, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Drogi Krzyżowe na małych kalwariach to inicjatywa bp. Andrzeja Przybylskiego skierowana do wiernych archidiecezji częstochowskiej. W tym roku główną intencją nabożeństwa jest nawrócenie i pokój dla świata.
„Archidiecezja Częstochowska usłana jest wieloma kalwariami. Znamy dobrze stacje Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, kalwarię na Makowym Wzgórzu w Praszce czy monumentalne rzeźby Męki Pańskiej na Przeprośnej Górce pod Częstochową” – pisze bp Andrzej Przybylski.
„Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście, na równie pięknych, choć nieco mniej znanych kalwarie naszej archidiecezji. Podobnie jak w ubiegłym roku pragniemy wspólnie rozważać tajemnicę Męki Jezusa i modlić się o nawrócenie i pokój dla świata. Zapraszam wszystkich, a szczególnie mieszkańców pobliskich miejscowości, do wspólnego pielgrzymowania śladami naszego Zbawiciela Jezusa, który za nas cierpiał rany” – kontynuuje biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbędą się w:
Zawierciu – Blanowicach – 11 marca
Wąsoszu nad Wartą – 18 marca
Pociesznej Górce – Parafia Bęczkowice – 25 marca
Myszkowie Mrzygłód – 1 kwietnia
Działoszynie – Parafia św. Marii Magdaleny – 8 kwietnia
Inicjatywa Drogi Krzyżowe na małych kalwariach odbyła się po raz pierwszy w Wielkim Poście 2021 r.
Kalwaria w Zawierciu-Blanowicach jest związana ze szczególnym kultem Bożego Miłosierdzia. Usytuowana jest przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża Chrystusowego. Erygował i poświęcił ją 8 października 2010 r. abp Stanisław Nowak.
W Wąsoszu kalwarię z 33 kaplicami Drogi Krzyżowej poświęcił w 1993 r. abp Stanisław Nowak. Jest ona również szczególnym miejscem pamięci o powstańcach styczniowych.
Kalwaria na Pociesznej Górce wpisuje się w duchowość sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela. Koronacji papieskimi koronami słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Pocieszenia, Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela, dokonał 8 września 2007 r. kard. Stanisław Dziwisz.
Kalwaria mrzygłodzka jest miejscem szczególnej modlitwy za dzieła misyjne w archidiecezji. Na podstawie istniejących dokumentów można stwierdzić, że Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, ustanawiając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym. 24 października 1994 r. na jego prośbę Ojciec Święty Jan Paweł II wydał bullę zezwalającą na koronację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej koronami papieskimi. Uroczysta koronacja odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.
Kalwarię działoszyńską abp Wacław Depo erygował jako wotum wdzięczności parafii za 1050 lat chrztu Polski oraz w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.