Od kobiet zależy ocalenie światowego pokoju – przypomniał za bł. Prymasem Wyszyńskim przeor Jasnej Góry
09 marca 2022 | 01:18 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Ze szczególną modlitwą za kobiety czasu wojny na Jasnej Górze trwa XV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. To czas błagania, zwłaszcza za ukraińskie matki chroniące swoje dzieci, opatrujące rany, opłakujące bliskich, uciekające przed okrucieństwem najeźdźcy, a także za rosyjskie matki, których synowie też giną. Po polsku i po ukraińsku wypowiedziany został akt zawierzenia Maryi wszystkich kobiet. W modlitwie uczestniczyły przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie.
W powitaniu o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, wskazując na Maryję – Najpiękniejszą z Niewiast, podkreślił, że „piękno to zadanie każdego człowieka, ale w sposób szczególny kobiety”.
O. Pacholski przywołał bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, szczególnego patrona tegorocznego jasnogórskiego spotkania kobiet, który kobiece piękno upatrywał w wierności i postawie służby wobec życia. Przypomniał jego słowa, które zdaniem przeora „w obliczu tragedii wojny na Ukrainie oraz postawy wielu światowych przywódców, z których większość stanowią mężczyźni, nabierają szczególnego znaczenia” i stają się także współczesnym apelem do wszystkich kobiet: „Pojednajcie ludzi z życiem, a przede wszystkim czuwajcie nad przyszłością naszego rodzaju. Trzymajcie rękę mężczyzny, który w momencie szału usiłowałby zniszczyć cywilizację ludzką. […] Wy, kobiety doświadczone, które stoicie pod krzyżem na podobieństwo Maryi, które tak często w historii dawałyście mężczyznom moc, aby walczyli do końca i dawali świadectwo aż do męczeństwa. Wspomóżcie ich raz jeszcze, aby zachowali śmiałość wszelkich przedsięwzięć, a zarazem cierpliwość i uczucie pokornego początku. Niewiasty całego świata, chrześcijanki i niewierzące! Wy którym powierzone jest życie. W tak ważnym momencie historii od was zależy ocalenie pokoju światowego”.
– Chciejmy błagać Maryję, by już żadne łono kobiece ani jakiekolwiek miejsce na ziemi nie było przestrzenią zadawania śmierci. Prośmy o duchowe piękno wszystkich matek, sióstr i córek. Błagajmy Bogarodzicę, by zachowała świat od wojny i jej skutków – zachęcał jasnogórski przeor.
O. Pacholski życzył kobietom, „by były piękne pięknem Maryi”. Pozdrowił, także w języku ukraińskim, wszystkie kobiety z Ukrainy: „z całego serca i wszystkich sił jesteśmy z Wami. Będziemy chronić Was i wasze dzieci na polskiej ziemi, jak długo będzie trzeba. I modlimy się, byście jak najszybciej mogły połączyć się z waszymi mężami i rodzinami”.
O duchowej łączności i wielkiej solidarności z wszystkimi ukraińskimi kobietami, matkami, które cierpią z powodu wojny zapewniała Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i inspiratorka jasnogórskich spotkań. – Myślimy o tych, które pozostały na Ukrainie i walczą w obronie swojej Ojczyzny. O tych, które ukrywają swoje dzieci w piwnicach przed bombowymi atakami, o tych, które opatrują rany, opłakują swoich bliskich, o tych także, które chwytają za karabiny, robią koktajle Mołotowa – powiedziała Izabela Tyras.
Nawiązała do tradycji pielgrzymek kobiet na Jasną Górę w ważnych historycznych momentach naszej Ojczyzny, do ich wielkiej dziękczynnej modlitwy z 1926 r. za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy to dokonały aktu zawierzenia i przekazały Matce Bożej królewskie symbole „jabłko i berło” oraz do roku 1982, kiedy delegacje Polek złożyły „Kielich Życia i Przemiany” z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia.
– W obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet, wpatrując się w poranione Oblicze Maryi, Królowej Polski, my, kobiety z Polski, Ukrainy i Rosji stajemy dziś tu na Jasnej Górze przy Chrystusowym ołtarzu, aby uczestniczyć w tej Najświętszej Ofierze, by naszą obecnością i modlitwą potwierdzić miłość do Jezusa i Jego Matki. Modlimy się też za rosyjskie matki, których synowie również giną na wojnie. Błagamy o pokój, o opamiętanie i pojednanie – mówiła przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
W Święcie Kobiet uczestniczą przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie.
Podczas Eucharystii użyto kielicha „Życia i Przemiany”, który kobiety polskie złożyły w 1982 r. z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.
Ok. godz. 18.30 w Sali Papieskiej odbyło się okolicznościowe spotkanie z udziałem matek z Ukrainy.
Jasnogórski głos bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o kobietach i do kobiet przywołała Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. O tym, że z Maryją, „Z Nią wszystko jest możliwe”, śpiewając utwory ze swej płyty, przekonywał paulin o. Piotr Stanikowski.
Organizatorami Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast są oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.