Rycerze Kolumba udzielają pomocy uchodźcom tuż przy granicy
09 marca 2022 | 20:54 | ksi | Tomaszów Lubelski Ⓒ Ⓟ
Rycerze Kolumba z Tomaszowa Lubelskiego uruchomili przy przejściu granicznym w Hrebennem całodobowe „Namioty nadziei i miłosierdzia”. Namioty są prowadzone we współpracy ze Wspólnotą Przyjaciele Oblubieńca oraz Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
W namiotach gromadzą się matki z dziećmi oraz osoby starsze, które przekroczyły granicę, uciekając przed dramatem wojny. W ramach służby odbywającej się nieraz w czasie kilkunastogodzinnych zmian, wolontariusze zapewniają opiekę przedmedyczną, gorące posiłki oraz opiekę nad dziećmi.
Oprócz pomocy materialnej, Rycerze zapewnili ukraińskim uchodźcom również posługę duszpasterską. „Z każdym dniem na granicę przybywa coraz więcej osób, sporo małych dzieci. Sytuacja jest tragiczna. Sam pomagam w namiocie według aktualnych potrzeb, wykonując proste prace takie jak np. wynoszenie śmieci czy podawanie ciepłych posiłków. Oprócz mnie na miejscu służy także wielu innych kapłanów” – mówi ks. Paweł Czerwonka, Rycerz Kolumba ze wspólnoty w Tomaszowie Lubelskim. Ponadto, Rycerze wraz z członkami wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca oraz innymi wolontariuszami przygotowali obok namiotów polowy punkt pierwszej pomocy medycznej.
„Od samego początku pierwszą Zasadą Rycerzy Kolumba jest Miłosierdzie, do którego zawsze będziemy dążyć, zaś aktualnie dążymy właśnie przez pomoc humanitarną” – mówi Marcin Wojciechowski, lider Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, który jest głównym organizatorem ich inicjatyw pomocowych w tym rejonie.
„Wiemy z historii, że gdy tylko wybuchała wojna, Rycerze Kolumba organizowali szpitale i centra pomocy dla uchodźców, dlatego my dążąc do ich ideałów staramy się dzisiaj pomóc naszym współbraciom na Ukrainie, ale też ludności cywilnej, która jest pogrążona w chaosie wojny” – dodaje Wojciechowski w rozmowie z KAI, nawiązując w ten sposób do historii Rycerzy, którzy w obliczu konfliktów zbrojnych zawsze stawali do służby wszystkim potrzebującym. Namioty z Hrebennego przypominają słynne „chaty miłosierdzia”, w których Rycerze w czasie I Wojny Światowej udzielali pomocy żołnierzom obu walczących stron według zasady: „Każdy zaproszony, wszystko za darmo”.
Co ważne, poza samymi wolontariuszami z Tomaszowa Lubelskiego, do pomocy w Hrebennem dołączą także Rycerze Kolumba z całego kraju, a nawet z zagranicy. Wszyscy wolontariusze chętni do włączenia się w to dzieło mogą zgłaszać się na adres pomoc@kofc.pl (w tytule wiadomości należy dopisać WOLONTARIUSZ) lub telefonicznie pod numerem 513 133 850.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich Zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.