Bp Włodarczyk: czy nie chcemy na końcu Wielkiego Postu okazać się zwycięzcami?
13 marca 2022 | 16:55 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Czy nie chcemy na końcu Wielkiego Postu okazać się zwycięzcami?” – pytał w bydgoskiej bazylice Królowej Męczenników bp Krzysztof Włodarczyk, który po Mszy św. poprowadził nabożeństwo Drogi krzyżowej w Dolinie Śmierci.
W czasie homilii ordynariusz podkreślił, że w całym trudzie nawracania, człowiek powinien zobaczyć przede wszystkim dar Boga. Jego łaskę, której nie odmawia nikomu i każdemu ją daje. By dojść do chwały nieba, trzeba – jak zauważył bp Włodarczyk – przejść z Chrystusem drogę krzyża.
Biskup Bydgoski dodał, że liturgia Słowa zaprasza, by w Wielkim Poście podjąć „ciekawe” zadanie. Chodzi o spojrzenie w twarz Boga. – Patrzymy na Niego w Eucharystii. Spoglądamy na obecnego w chlebie przemienionym w Ciało Chrystusa. W wielu świątyniach trwa adoracja i jest wystawiony Najświętszy Sakrament. To okazja i czas, by popatrzeć na Boga – powiedział.
Zdaniem biskupa, jest i drugi sposób Jego zobaczenia. – To zwłaszcza człowiek potrzebujący. Jałmużna postna, dana komuś osobiście, jest spojrzeniem w twarz Boga – powiedział, dziękując diecezjanom za wsparcie okazane Ukrainie. – To trudne zadanie i spojrzenie, ale prawdziwe i konkretne. Do tego bardzo przemieniające i nawracające. W naszych modlitwach pamiętajmy o cierpiących z powodu wojny i w ten trzynasty dzień miesiąca prośmy Boga za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej o pokój w sercach ludzi, pokój na Ukrainie, o nawrócenie Rosji, nawrócenie agresorów – zaapelował.
Uczestnikom nabożeństwa zostały odczytane rozważania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Cóż to jest Prawda? Gdyby człowiek na to pytanie rzetelnie odpowiedział, nie wydałby wyroku śmierci na Syna Bożego, na Słowo Przedwieczne, na Nauczyciela Prawdy, na Dobrą Nowinę” – czytano podczas jednej ze stacji. – Gromadzi nas modlitwa, która odbywa się w ramach dnia wspólnoty Ruchu Światło-Życie – powiedział moderator diecezjalny ks. Piotr Poćwiardowski, dodając, że rozważania wpisały się zarazem w temat roku, jaki jest przeżywany w ruchu pod hasłem: „Prawda – Krzyż – Wyzwolenie”. – Wielkopostny dzień wspólnoty ma szczególny wymiar. Stanowi dla nas jeden z etapów przygotowania do najważniejszych Świąt Wielkanocnych. To wyjątkowe spotkanie z Bogiem i ludźmi. Moment wewnętrznego umocnienia, jak i wezwanie do dalszego otwierania się na potrzeby wspólnoty Kościoła i każdego człowieka – podsumował uczestnik Krzysztof Rębacz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.