Bp Kaleta do maturzystów: trzeba, abyście spojrzeli na krzyż
15 marca 2022 | 01:33 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Dziś trzeba abyście spojrzeli na krzyż. Zobaczycie na nim Tego, który was umiłował aż do śmierci. Zobaczycie na nim Tego, który zawsze ma dla was czas, choćbyście wy go nie mieli – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta, do maturzystów diecezji kieleckiej, pielgrzymujących po raz 24. na Jasną Górę.
W homilii bp Kaleta przypomniał, że do sanktuarium Polacy pielgrzymowali od momentu jego założenia, że „stawali przed cudownym wizerunkiem swojej Królowej w chwilach, kiedy ważyły się losy ojczyzny i narodu, ale również klękali u stóp Matki, gdy przeżywali ważne wydarzenia w swoim życiu prywatnym, osobistym”.
-Dziś wy sami – pokolenie tegorocznych maturzystów stajecie w tym miejscu z wieloma pytaniami w sercu: – Jaką drogę wybrać? – W którą stronę iść? – Komu zaufać? – Na fundamencie jakich wartości budować dom swojego życia? – pytał biskup, wskazując m.in. słowa dzisiejszej liturgii: „Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli, a Pan Bóg będzie z wami”.
– Rozwinięcie tych słów znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Oto jak słyszeliśmy: „Jezus powiedział do swoich uczniów: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie …odpuszczajcie … Dawajcie a będzie wam dane …” . W obecnym czasie cały świat a szczególnie my Polacy mamy okazję, aby te słowa wprowadzać w czyn, przychodząc z pomocą społeczeństwu ukraińskiemu, które doświadczyło zbrojnej napaści ze strony swojego wschodniego sąsiada – mówił. – Na naszych oczach trwa wojna ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami. Ukraińcy walczą o swój dom, w przenośni i dosłownie, oni walczą o swoje „wszystko”, o przyszłość swoich dzieci. To jest ich chwila szczególna. Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że każde pokolenie ma swoje Westerplatte. Odnosząc te słowa do narodu ukraińskiego trzeba powiedzieć, że to jest ich Westerplatte – tłumaczył bp Kaleta.
Zachęcał, aby nie tracić z pola widzenia tego, co „szatan czyni w dziedzinie wartości moralnych i etycznych”. Odwołał się do Ralpha Martina, współczesnego pisarza amerykańskiego, który zauważa, że współczesna kultura opanowała umysły wielu dzisiejszych chrześcijan mocniej, niż nauczanie Kościoła.
– W wielu krajach Kościół znajduje się pod presją państw, które wprowadzają rozstrzygnięcia prawne sprzeczne z podstawowymi zasadami wiary – mówił bp Kaleta. – To Westerplatte Waszego pokolenia. Pokolenia, które będzie musiało dokonać wyboru: – Jaką drogą iść? – Na jakich wartościach budować swoją przyszłość? – pytał hierarcha.
Nawiązał do czasu Wielkiego Postu, porównując go do wychodzenia na pustynię, jako do symbolu „osobistej walki o panowanie nad sobą, odnowy i odświeżenia nie tylko naszej sfery duchowej, ale także tej fizycznej i emocjonalnej”, której doświadczenie łączy się także z kuszeniem. Nawiązał do kuszeń współczesnego człowieka: w dziedzinie wiary oraz zamętu, pochodzącego od propozycji jakie niesie współczesny świat. – Dzięki wielkopostnemu wyciszeniu, dzięki samotności i modlitwie mogą wreszcie wybrzmieć te sprawy, które do tej pory były przez nas zagłuszane i wypierane, te o których nie chcieliśmy myśleć, a które nas niepokoiły, bolały – mówił bp Kaleta, przypominając, że „tym, co scala w pewną całość doświadczenie pustyni, jest właśnie post”.
– Drodzy młodzi pielgrzymi, dziś trzeba abyście spojrzeli na krzyż (…). Zobaczycie na nim Tego, który was nigdy nie zdradzi, choćbyście wy Go zdradzili. Na krzyżu zobaczycie tego, który zawsze na was czeka. I wreszcie spoglądając na krzyż zobaczycie Maryję Matkę Chrystusa, która u jego stóp jest zawsze obecna – mówił bp Andrzej Kaleta.
Jak poinformował ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego, w wydarzeniu uczestniczy ok.1800 maturzystów z różnych szkół w diecezji kieleckiej. W organizację i pomoc angażują się klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
Spotkanie w bazylice jasnogórskiej rozpoczął Różaniec w intencji maturzystów i w intencji pokoju na Ukrainie i na świecie, prowadzony przez kleryków. W programie pielgrzymki, oprócz Mszy św. pod przewodnictwem bp. Kalety, jest także Droga Krzyżowa wokół Wałów Jasnogórskich oraz akt zawierzenia Matce Bożej, a także sakrament pokuty.
Pielgrzymka maturzystów do jasnogórskiego sanktuarium to tradycja w diecezji kieleckiej, która była jedną z diecezji inicjujących to wydarzenie w Polsce. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Pielgrzymkę maturzystów można uznać za wydarzenie powszechne, które wpisało się w tradycję diecezji kieleckiej, z udziałem ponad 95 proc. szkół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.