Diecezja tarnowska: diecezjanie przekazali ponad 2 mln zł na pomoc dla uchodźców
15 marca 2022 | 16:30 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Ponad dwa miliony złotych zebrano dotychczas w parafiach diecezji tarnowskiej podczas zbiórek Caritas na pomoc dla uchodźców. To największa zbiórka finansowa w dotychczasowej działalności tutejszej Caritas.„To jeszcze nie jest ostateczna kwota, pieniędzy będzie więcej” – informuje Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Datki zbierano w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową przy wszystkich świątyniach. To największa zbiórka finansowa w dotychczasowej działalności Caritas. Wszystkim dziękuje dyrektor ks. Zbigniew Pietruszka.
„Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej zbiórki, a przede wszystkim przyszli z pomocą poprzez konkretny gest solidarności, miłości i miłosierdzia wobec tych ludzi, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie na miejscu, a także wobec tych, którzy uciekli jako uchodźcy wojenni i znajdują się na terenie naszego kraju i także naszej diecezji” – dodaje.
Ks. Zbigniew Pietruszka poinformował, że pieniądze zostaną w diecezji tarnowskiej, która gości uchodźców i zadeklarował, że fundusze zostaną wykorzystane na pomoc dla uchodźców tutaj na miejscu. Caritas planuje również w przyszłości transporty na Ukrainę oraz pomoc długofalową.
Ponadto tarnowska Caritas rozpoczęła specjalny program dofinansowania dla parafii, które przyjmują uchodźców na swoim terenie.
„Mogą to być uchodźcy, którzy są zakwaterowani w budynkach parafialnych, zgromadzeń zakonnych a także w budynkach prywatnych na terenie parafii pod warunkiem, że te osoby, które przyjmują uchodźców zgłosiły ten fakt do swojej parafii. Wtedy ksiądz proboszcz występuje do nas z wnioskiem o przydzielenie odpowiedniej kwoty na zabezpieczanie podstawowych rzeczy związanych z uchodźcami” – podkreśla ks. Pietruszka.
Program będzie działał do końca czerwca. Parafie już składają pierwsze wnioski prosząc o wsparcie.
Zmienia się liczba uchodźców na terenie diecezji tarnowskiej. Dokładnych danych nie ma, a w ocenie ks. Zbigniewa Pietruszki może to być ok. 4 tys. osób.
Uchodźcy wojenni znaleźli schronienie w wielu domach mieszkańców regionu. Ponadto osoby z Ukrainy mieszkają m.in. w seminaryjnym domu formacyjnym w Błoniu, w salach katechetycznych przy kościołach, w domach zakonnych sióstr. Uchodźcy są w domach rekolekcyjnych w Gródku nad Dunajcem, Ciężkowicach, Starym Sączu oraz w placówkach Caritas w Jadownikach Mokrych i w Grybowie. Uchodźców przyjął także w swoim domu biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Mieszkańcy Ukrainy uciekający z kraju ogarniętego działaniami wojennymi zamieszkają również w Efezie w Czchowie, gdzie znajduje się dom rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.