Abp Pezzi: poświęcenie Rosji i Ukrainy Sercu Maryi ma wielką wymowę symboliczną
16 marca 2022 | 17:02 | st (KAI) | Irkuck Ⓒ Ⓟ
„Symboliczne znaczenie tego poświęcenia wynika z faktu, że w tej chwili na Ukrainie trwa niestety otwarty konflikt i prosimy przede wszystkim o zaprzestanie rozlewu krwi, która jest zawsze krwią niewinną, a także o zaprowadzenie trwałego pokoju. Trwały pokój jest właśnie tym, co pochodzi z Niepokalanego Serca Maryi, to znaczy od Chrystusa, Księcia Pokoju” – powiedział agencji SIR arcybiskup Paolo Pezzi. Arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie skomentował ogłoszoną wczoraj przez Stolicę Apostolską decyzję papieża Franciszka o poświęceniu Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w piątek 25 marca.
Abp Pezzi przebywa w tej chwili w Irkucku, na Syberii, gdzie obraduje Konferencja Biskupów Katolickich Rosji, której jest przewodniczącym. Wyraził radość całego episkopatu z decyzji Ojca Świętego, a także faktu, że kard. Konrad Krajewski będzie celebrował ten akt poświęcenia w Fatimie. „Przede wszystkim poświęcenie narodu i ziemi Niepokalanemu Sercu Maryi ma bardzo symboliczne znaczenie. Maryja jest dobrą glebą, z której zrodziło się Słowo, które stało się ciałem. Serce Maryi jest ziemią dziewiczą, z której rodzi się każda ziemia, ponieważ każda ziemia, każdy naród, jest obiecanym i wypełnionym w Chrystusie. Poświęcenie ma więc przede wszystkim znaczenie potwierdzenia. Fakt, że czyni to papież Franciszek, nadaje jego ostatnim deklaracjom wielką siłę wiary. Celebracja aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi oznacza wyrażenie, że wiara, nadzieja i miłość są normalnymi, rzeczywistymi warunkami prawdziwego współistnienia między narodami. Oznacza że miłosierdzie i przebaczenie są darem, który Bóg daje tym, którzy przede wszystkim poświęcają się Niepokalanemu Sercu Maryi” – powiedział przewodniczący katolickiego episkopatu Rosji.
Nawiązując następnie do trudnych negocjacji toczących się między stronami, które starają się wypracować porozumienie pokojowe, arcybiskup Pezzi zauważył: „To nie jest tak, że modlitwa zaczyna działać, gdy zawodzi polityka. Wręcz przeciwnie, przypomniałem sobie wypowiedź Jana Pawła II, który powiedział, że kiedy spotykają się mocarze ziemi, Kościół się modli. Tak więc modlitwa, a w szczególności modlitwa do Maryi, ma bardzo dużą moc. Wystarczy przypomnieć sobie popularne powiedzenie, które mówi: jeśli chcesz szybciej dotrzeć do Chrystusa, idź przez Jego Matkę”. „Fatima – dodaje arcybiskup Moskwy – ma szczególną więź, przynajmniej jeśli chodzi o Kościół katolicki, z Rosją, a także z każdym konfliktem, który ma miejsce na świecie. W szczególności pamiętam, jak modliliśmy się do Matki Bożej w Fatimie w intencji konfliktów w Afryce”.
„Ale z pewnością symboliczne znaczenie tego poświęcenia wynika z faktu, że w tej chwili na Ukrainie trwa niestety otwarty konflikt i przede wszystkim chodzi o to, by powstrzymać rozlew krwi” – powiedział agencji SIR arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.