Salezjanki pomagają dzieciom, które uciekły z Ukrainy
18 marca 2022 | 11:17 | ek | Ostrów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Ponad 20 dzieci z Ukrainy uczęszcza do szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry salezjanki w Ostrowie Wielkopolskim. Z kolei w przedszkolu przebywa czterech przedszkolaków. Ponadto siostry organizują zbiórki lekarstw i innych rzeczy przydatnych na froncie.
Siostry salezjanki prowadzą w Ostrowie Wielkopolskim Publiczne Przedszkole Sióstr Salezjanek oraz Publiczną Szkołę Podstawową i Publiczne Liceum Ogólnokształcące wchodzące w skład Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek.
Zakonnice włączyły się w pomoc mieszkańcom Ukrainy poprzez zorganizowanie w szkole i przedszkolu zbiórki potrzebnych rzeczy na Ukrainę. Zebrano lekarstwa na receptę, środki opatrunkowe i dezynfekujące, kroplówki, strzykawki, latarki, baterie, agregaty prądu, pawerbanki, koce, śpiwory, poduszki, produkty higieniczne i spożywcze. Lekarstwa i sprzęt elektryczny zostały przekazane do Przemyśla i od razu przewiezione na Ukrainę. Pozostałe rzeczy zostały przewiezione do Ośrodka Misyjnego Salezjanów w Warszawie, gdzie został zorganizowany transport pomocowy dla Ukrainy. Wspólnota zakonna i szkoła przekazały także środki finansowe.
– Serdecznie dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wszelką pomoc podczas zbiórki, szczególnie lekarzom, farmaceutom za leki i artykuły wydawane na receptę, które są niezbędne na froncie. Informacje o zbiórce umieściłyśmy zarówno w ogłoszeniach w dzienniku internetowym jak i na fb. Dlatego również od innych osób otrzymałyśmy wsparcie, za co serdecznie dziękujemy – mówi s. Renata Hałapacz, dyrektor Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek.
Siostry salezjanki współdziałając z s. Jolantą Lisak, która pracuje na Ukrainie, pomogły w zorganizowaniu transportu dla dwóch rodzin z Lwowa w dotarciu do granicy.
Obecnie siostry sukcesywnie przyjmują dzieci do szkoły i przedszkola. – W szkole organizujemy dla dzieci uchodźców lekcje języka polskiego i troszczymy się o wszystkie potrzebne rzeczy do codziennego funkcjonowania zarówno w szkole jak i w lokalach, w których mieszkają. Są to: przybory szkolne, odzież, bielizna, kołdry, poduszki, koce, pieniądze na start, żywność, artykuły chemiczne i higieniczne. Dzieci z Ukrainy uczęszczające do przedszkola nie ponoszą żadnych kosztów finansowych, są zwolnione z opłat, a w szkole korzystają z darmowych obiadów – powiedziała s. Hałapacz.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.