Abp Szewczuk: Niech zło zostanie pokonane w całej Ukrainie
23 marca 2022 | 12:11 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Niech zło zostanie pokonane na północy i południu, na zachodzie i wschodzie Ukrainy – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk podczas nabożeństwa do Bogurodzicy w soborze patriarszym Zmartwychwstania Chrystusowego 22 marca w Kijowie. Podkreślił, że „w sposób szczególny odczuwamy, że Przeczysta Maryja Panna stoi dziś w modlitwie nad Kijowem i wzgórzami kijowskimi, a my w tej modlitwie jedynie dołączamy się do Niej”. Dodał, że „dopóki stoi Orantka [postać z rękoma wzniesionymi do moodlitwy – KAI] Kijowska, dopóki jest pośród nas Niewzruszony Mur i Bóg jest w swoim mieście, dopóty trwac będzie Kijów, naród i Ukraina”.
Jak szczególnie brzmi ta modlitwa dzisiaj w Kijowie – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Zwrócił uwagę, że w stolicy wprowadzono bardzo długą, ponad dobową godzinę policyjną, w wyniku czego życie w mieście zostało sparaliżowane, a sobór katedralny UKGK znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od aktywnych działań bojowych. „Jest mi szczególnie miło widzieć naszych kapelanów wojskowych, którzy z miejsc okupowanych, z przedniej linii frontu przybyli dzisiaj tutaj, abyśmy mogli przeżyć chwilę wspólnej modlitwy” – powiedział kaznodzieja.
„Nasz sobór patriarszy jest dziś szczególnym obrazem Kościoła – matki, obrończyni, nauczycielki, żywicielki, gdyż w kryptach pod nim jest miejsce, gdzie setki mieszkańców miasta znajdują schronienie, zwłaszcza podczas alarmu lotniczego” – tłumaczył mówca. Zaznaczył, że świątynia ta jest ośrodkiem szczególnej służby społecznej, w którym każdy potrzebujący może otrzymać odpowiednią pomoc.
Tutaj Kościół modli się za swoje dzieci, przygarnia je pod swoje skrzydła, broni i karmi je, a co najważniejsze, stąd, z naszego soboru, wychodzi specjalne błogosławieństwo, tutaj, w naszych kryptach, spoczywa wielce błogosławiony Lubomyr [Huzar], który w sposób szczególny modlił się za nasz naród, Kościół i państwo – oświadczył arcybiskup. Wezwał wszystkich wiernych do odmawiania w czasie wojny modlitwy wstawienniczej, gdyż – jak podkreślił – właśnie one „w czasie wojny ma szczególną siłę i znaczenie”.
„Modlimy się w niej za innych: mama modli się za dziecko, kapłan za parafian, biskup za swoją eparchię, a my wszyscy razem modlimy się za Ukrainę. W modlitwie wstawienniczej błagamy o zwycięstwo Ukrainy” – mówił dalej zwierzchnik UKGK. Wyraził pewność, że „zwycięstwo Ukrainy to tryumf dobra nad złem, siły Bożej nad nicością i chciwością grabieżcy”. Dodał, że „zwycięstwo to już się rozpoczyna i możemy je odczuć i przeżyć nawet podczas tej dzisiejszej modlitwy”.
Mówca przypomniał, że Kijów ma szczególną tradycję takiej modlitwy i opowiedział o znanym prastarym podaniu książęcym na temat Orantki Kijowskiej, nazywanej też Niewzruszonym Murem. Jest to stara mozaika z XI wieku, przedstawiająca Przeczystą Maryję Pannę naturalnego wzrostu z rękami wzniesionymi do modlitwy. „Jest to ikona modlitwy wstawienniczej, Bogurodzica zawsze i nieustannie wznosiła ręce w modlitwie nad swoim narodem” – wyjaśnił abp Szewczuk.
Zauważył następnie, że dzięki tej modlitwie, dołączając do Niewzruszonego Muru i swej Przeczystej Maryi Panny naród ukraiński przygotowuje się do wyjątkowego wydarzenia, jakim będzie poświęcenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokona Franciszek w piątek 25 marca. Przypomniał w tym kontekście Jej prośbę z objawień fatimskich o modlitwę o nawrócenie Rosji i dodał, że właśnie teraz Ojciec Święty zechciał zwrócić uwagę na tę prośbę Matki Bożej, aby pokonać zło, które zeszło na ziemię ukraińską.
Arcybiskup zwrócił przy tym uwagę, że Ukrainę wstawiennictwu Maryi poświęcił już książę Jarosław Mądry, który zbudował kijowski Sobór Mądrości Bożej i sporządził mozaikę Niewzruszonego Muru. To wtedy poświęcił on Przeczystej Pannie swoje miasto, swój naród i swoje państwo – zaznaczył kaznodzieja.
„Gdy rozpoczęła się wojna na wschodzie Ukrainy 6 kwietnia 2014, zaraz odnowiliśmy tamto poświęcenie naszego narodu i państwa pod opiekę Najczystszej Maryi Panny i wróg został zatrzymany mocą prawdy Bożej i Jego światła” – przywołał arcybiskup wydarzenia sprzed prawie 8 lat. „Niech zło zostanie zwyciężone na północy i południu, na wschodzie i zachodzie Ukrainy. Wiemy, że Niepokalane Serce Maryi symbolizuje Jej świętą i czystą wolę. Niech to poświęcenie będzie tą chwilą, gdy głowa węża siłą modlitwy samej Bogurodzicy, Kijowskiego Niewzruszonego Muru, będzie znów starta” – zakończył swe kazanie arcybiskup większy kijowsko-halicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.