Kiermasz świąteczny tym razem dwudniowy, m.in. przy zabytkowym kościołku na Białogonie
23 marca 2022 | 13:09 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W sobotę 9 kwietnia tradycyjny kiermasz wielkanocny można będzie po raz pierwszy spotkać koło drewnianego kościółka na Białogonie, a w niedzielę 10 kwietnia – przy Dworku Laszczyków. W tym roku, po raz pierwszy w historii, obrzędowy kiermasz świąteczny Muzeum Wsi Kieleckiej będzie dwudniowy.
Formuła kiermaszu zakłada m.in. przypomnienie i kultywowanie tradycji Wielkiego Tygodnia oraz obrzędowości z nim związanej, pokazanej w rękodziele i sztuce ludowej.
– Na Kwietną Niedzielę zapraszamy już nie tylko do Dworku Laszczyków, ale także przed drewniany, zabytkowy kościółek na Białogonie. Muzeum Wsi Kieleckiej nawiązało współpracę z parafią Przemienienia Pańskiego na Białogonie w Kielcach. Dzięki temu kiermasz świąteczny będzie trwał dwa dni – zaprasza Beata Ryń, rzecznik muzeum.
Dodaje, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, w tym roku impreza będzie organizowana z rozmachem.
Ryń zapowiada, że np. w Dworku Laszczyków odbędą się warsztaty z plastyki obrzędowej. – Panie Jadwiga Brzoza, Jadwiga Betka i Stanisława Goleniaza zademonstrują, w jaki sposób wykonywane są bukieciki z kwiatów bibułkowych, niegdyś bardzo powszechnych na wsi świętokrzyskiej. Zanim zakwitły pierwsze, wiosenne kwiaty, te bibułkowe zdobiły wiejskie wnętrza i stanowiły element dekoracji wielkanocnych.
Podczas kiermaszu będzie okazja zobaczyć, w jaki sposób wykonać prawdziwą, tradycyjną palmę wielkanocną, którą później należy poświęcić w kościele oraz tradycyjne pisanki. Gawędziarka – Ewa Siudajewska gwarą świętokrzyską opowie, w jaki sposób dawniej wykonywano palmy, przedstawi też symbolikę tej palmy.
Kiermaszowi w Dworku Laszczyków będą także towarzyszyły pieśni pasyjne w wykonaniu wokalisty młodego pokolenia Wojtka Misiowca. Wystąpią także Bolechowiczanie i Domaszowianie. Oprawę artystyczną stanowić będą wystroje sal dworkowych utrzymane w klimacie pasyjnym lub wielkanocnym. To m.in. krzyże, rzeźby i obrazy pasyjne, pocztówki, wystroje izb i in.
Wystawcy będą prezentować swoje unikatowe produkty. Zaproszenie przyjęli członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne, którzy będą sprzedawać miody, owoce, potrawy czy wędliny. Z kolei za sprawą twórczyń z całego świętokrzyskiego, pojawi się rękodzieło i ozdoby świąteczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.