Poznaniacy modlili się za zmarłego prof. Stefana Jurgę
25 marca 2022 | 14:26 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz społeczność akademicka zgromadzili się 25 marca w poznańskiej katedrze, by modlić się za prof. Stefana Jurgę. Uroczystościom pogrzebowym przy wystawionej trumnie wybitnego fizyka i rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1996–2002 przewodniczył bp senior Zdzisław Fortuniak.
„Był to światły i życzliwy człowiek, wybitny fizyk, współpracujący z wieloma środowiskami naukowymi w świecie, dyrektor Centrum NanoBioMedycznego UAM, ale przede wszystkim człowiek Kościoła” – mówił w homilii ks. prałat prof. Bogdan Częsz.
Kaznodzieja przypomniał, że dzięki jego staraniom Papieski Wydział Teologiczny został włączony w struktury wielkopolskiej uczelni.
„To on był inicjatorem nadania doktoratu honoris causa św. Janowi Pawłowi w 2001 r. w Rzymie, jednym z pomysłodawców spotkań Verba Sacra oraz spotkań na Lednicy, które łączymy z osobą śp. o. Jana Góry” – przypomniał ks. prof. Częsz.
Podkreślił, że zmarły były rektor UAM był człowiekiem otwartym, życzliwym, starającym się pomagać i dostrzegać dobro w innych, pełnym pasji życia, zaangażowanym w życie swojej parafii pw. św. Jadwigi Królowej na Morasku.
„Śmierć nie jest absolutnym końcem człowieka. Obiecany nam przez Pana Jezusa dom Ojca nie jest pusty. Jest w nim mieszkań wiele. Dom w niebie oznacza wspólnotę z Bogiem, ale też ze wszystkimi współmieszkańcami, bo niebo nie zna izolacji, samotności. To jedna wielka wspólnota, w której żyją razem z Bogiem święci, a my jesteśmy powołani do świętości” – przekonywał ks. prof. Częsz.
Specjalny list kondolencyjny przekazany przez abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego, odczytał ks. prof. Paweł Wygralak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM. List kondolencyjny przesłał też abp senior Henryk Muszyński.
Prof. Stefan Jurga – wybitny uczony, fizyk o światowej sławie, organizator nauki i nauczyciel akademicki urodził się 18 sierpnia 1946 r. w Kościanie. W latach 1996 – 2002 był rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1990 – 1996 pełnił funkcję prorektora UAM. Stworzył interdyscyplinarne Centrum NanoBioMedyczne UAM, którego był dyrektorem od 2010 roku. Był współinicjatorem powstania kampusu uniwersyteckiego na poznańskim Morasku, Collegium Polonicum w Słubicach nad Odrą oraz Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.
W latach 2005-2007 był podsekretarzem i sekretarzem stanu w ministerstwach Edukacji i Nauki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w latach 1999-2002 przewodniczącym Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Za jego rektorstwa 29 czerwca 1998 roku Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podjął decyzję, na mocy której utworzył Wydział Teologiczny tegoż Uniwersytetu, a 26 lutego 2001 roku Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza nadał tytuł doktora honoris causa Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie 26 marca 2001 roku.
Prof. Jurga był też współinicjatorem spotkań młodzieżowych „Lednica 2000” oraz spotkań z cyklu Verba Sacra. Pełnił funkcję prezesa Fundacji św. Wojciecha-Adalberta, organizującej cyklicznie Zjazdy Gnieźnieńskie.
Prof. Stefan Jurga zmarł 15 marca 2022 r. w Poznaniu. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Jansa Rola (Naramowice) w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.