Bp Jeż: Brak poszanowania życia ludzkiego to największe zagrożenie dla pokoju na świecie
25 marca 2022 | 22:55 | eb | Nowy Sącz Ⓒ Ⓟ
„Brak poszanowania życia ludzkiego to największe zagrożenie dla pokoju na świecie” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w sanktuarium Świętej Rity w Nowym Sączu. Odbyły się tam diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia. Zostały poprzedzone aktem poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
W homilii bp Jeż zachęcał do tego, by widzieć niepodważalną wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie – od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
„Patrząc z perspektywy faktów historycznych, warto przypomnieć w kontekście wojny w Ukrainie, że pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zabijanie poczętych dzieci, był Związek Radziecki – mówił duchowny. – 18 listopada 1920 roku Lenin po zwycięstwie rewolucji bolszewickiej zrealizował swoją wcześniejszą dyrektywę: „domagać się bezwarunkowego zniesienia wszystkich ustaw ścigających sztuczne poronienia”. Drugim przywódcą europejskim, który doprowadził do legalizacji aborcji w swoim kraju był Adolf Hitler” – przypomniał kaznodzieja.
Bp Jeż podkreślił także, że w sytuacji w jakiej obecnie znajduje się świat, a szczególnie Ukraina po 24 lutego, bardzo potrzebne jest zwrócenie się do Boga oraz wytrwała modlitwa. Wskazał, że bardzo ważne są wszelkie działania dyplomatyczne podejmowane w celu zakończenia tej wojny, ale, jak zaznaczył, są to jednak wysiłki „horyzontalne”. – My głęboko wierzymy w znaczenie działań w wymiarze wertykalnym, czyli duchowym, bo przecież Chrystus mówił wprost: „Beze mnie nic nie możecie uczynić”. Trzeba nam szukać ratunku w Bogu i Jego Niepokalanej Matce!” – mówił biskup nawiązując do uroczystego aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
Podczas Mszy św. wierni przystąpili do duchowej adopcji dziecka poczętego. To modlitwa, która potrwa 9 miesięcy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.