Abp Gądecki świętował 30. rocznicę święceń biskupich
26 marca 2022 | 15:34 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
W poznańskiej katedrze abp Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 30. rocznicy święceń biskupich i 20. rocznicy objęcia przez niego archidiecezji poznańskiej. Metropolita poznański przyjął święcenia biskupie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 1992 roku.
„To dobra okazja, by podziękować Panu Boga, a po Nim ludziom, za łaski nam udzielone przez następców apostołów – biskupów. Biskupstwo nie jest godnością. Jedna jest w Kościele godność – darowane nam synostwo Boże na chrzcie św. Sakrament święceń, także w jego pełni, jaką jest biskupstwo, to wezwanie do służby” – powiedział na początku Eucharystii bp Grzegorz Balcerek.
W uroczystej Mszy św. uczestniczyli abp Wojciech Polak, Prymas Polski, bp Damian Bryl, biskup kaliski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek, Szymon Stułkowski oraz Jan Glapiak i bp senior Zdzisław Fortuniak. W katedrze zgromadzili się także przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, członkowie kapituł, wyżsi przełożeni zgromadzeń i zakonni, kapłani, bracia i siostry zakonne oraz wierni świeccy.
Poznański biskup pomocniczy przypomniał, że zawołaniem biskupim abp. Gądeckiego są słowa z 1 Listu św. Jana: „Opere et veritate” – miłować czynem i prawdą. Zaznaczył, że „Ksiądz Arcybiskup od 30 lat posługi biskupiej i 20 lat posługi w poznańskiej archidiecezji, a także w całej Polsce jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w różnych wymiarach Kościoła w Europie i w Stolicy Apostolskiej, ciągle pokazuje czynem, że jest sługą na wzór Chrystusa Sługi, który nie przyszedł, żeby Mu służono, lecz aby służyć i oddać w ofierze swoje życie”.
Biskup poznański, składając życzenia metropolicie poznańskiemu, podkreślił, że „modlimy się, by wystarczyło mu sił duchowych i zdrowia do pełnienia zadań zleconych przez Chrystusa w Kościele, modlimy się, by jego usilne wołanie o pokój na Ukrainie przyniosło szybko błogosławione owoce”.
Poznański biskup pomocniczy odczytał też list abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, wraz z okolicznościowym papieskim błogosławieństwem.
„W roku, w którym celebruje ks. arcybiskup 30. rocznicę święceń biskupich, łączę się w dziękczynieniu za ten wielki dar, jaki Bóg złożył w sercu Jego Ekscelencji, i życzę, by Jezus Najwyższy i Wieczny Kapłan błogosławił każdy wymiar służby Kościołowi. Życzę, by ten, który powołał i posłał Księdza Arcybiskupa, pozwolił cieszyć się już dziś owocami ofiarnej i kompetentnej posługi Ludowi Bożemu” – napisał abp. Salvatore Pennacchio.
W homilii bp Damian Bryl wskazał na służebną rolę biskupa w Kościele. Zwrócił uwagę, że obchodzona dziś uroczystość jest okazją do złożenia podziękowania Panu Bogu za osobę abp. Stanisława Gądeckiego oraz modlitwy o błogosławieństwo, siły i potrzebne mu dary. To również odpowiednia chwila, by „podziękować za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy z nim i przez niego”.
Biskup kaliski przypomniał, że przez nałożenie rąk najpierw przez apostołów, a potem przez ich następców, duchowy dar apostolski dotarł aż do naszych czasów.
„Dziękujemy Bogu za wybranie i powołanie oraz konsekrację naszego metropolity oraz za jego odpowiedź u początków i tę, której udziela każdego dnia” – mówił bp Bryl.
Przekonywał, że biskup ma być sługą, choć jest przede wszystkim, jak każdy chrześcijanin, synem i członkiem Kościoła
„Na mocy pełni święceń kapłańskich biskup jest tym, który dla wiernych jest nauczycielem i pasterzem. Abp Stanisław służebność rozumie jako posługę czynem i prawdą” – wskazał biskup kaliski.
Zaznaczył, że każdy biskup jest sługą słowa, stąd powinien być zanurzony w słowie.
„Dziękujemy, że ksiądz arcybiskup jest prawdziwym sługą słowa, które studiował, medytuje i często nam je wyjaśnia. Dziękujemy za jego wierność słowu danemu przez Boga mimo niesprzyjających okoliczności i wierność magisterium Kościoła, choć nieraz współczesność niosła krytykę i niezrozumienie” – podkreślił kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że biskup to ten, który kocha Kościół, i ma troszczyć się o powierzoną mu część Ludu Bożego.
„Dzisiaj dziękujemy Bogu za miłość księdza arcybiskupa do Kościoła i oddania mu wszystkich sił, także wtedy, kiedy to kosztuje. Prosimy Boga, aby moc płynąca z Eucharystii towarzyszyła mu we wszystkich sytuacjach i zamierzeniach. Niech doświadczenie wspólnoty i bliskości z Chrystusem eucharystycznym i braćmi i siostrami w wierze będzie źródłem radości, pokoju i jedności na dalsze lata” – przekonywał bp Bryl.
Na zakończenie Eucharystii życzenia metropolicie poznańskiemu złożyli w imieniu KEP bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, w imieniu kapłanów i osób życia konsekrowanego archidiecezji poznańskiej ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu, oraz w imieniu wiernych świeckich rodzina Starostów.
Życzenia od abp. Światoława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, odczytał ks. prał. Ireneusz Szwarc, proboszcz poznańskiej parafii katedralnej.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował abp. Gądeckiemu za zaangażowanie na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego oraz za starania o przywrócenie pokoju w Europie.
Abp Gądecki, dziękując za złożone życzenia i modlitwę, skierował prośbę do uczestników Eucharystii o dalsze wsparcie modlitewne jego posługi w Kościele poznańskim i w Polsce.
„Rola biskupa polega na tym, aby nie zasłaniać sobą Chrystusa i pokonać trudności, którymi są podszepty złego ducha, że jesteśmy w swej posłudze sami” – powiedział metropolita poznański.
Abp Stanisław Gądecki urodził się w Strzelnie (woj. poznańskie) dnia 19 października 1949 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, dnia 9 kwietnia 1973 roku. Decyzją kardynała prymasa został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z zakresu biblistyki. Studiował na Pontificium Institutum Biblicum de Urbe, uzyskując licencjat 9 lutego 1977 roku. Następnie udał się do Jerozolimy na Studium Biblicum Franciscanum (1976/77) celem pogłębienia studiów archeologicznych i judeochrześcijańskich. Po powrocie do Rzymu ukończył rok doktorancki (22 maja 1978 roku) i na podstawie pracy: „La liberazione e salvezza nel secondo libro dei Maccabei” zdobył doktorat z teologii biblijnej (16 czerwca 1982 roku).
W 1982 roku wrócił do kraju i podjął pracę dydaktyczną z zakresu nauk biblijnych w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie (Archeologia Biblijna, Historia Starego i Nowego Testamentu, Wstęp ogólny do Pisma św., Ewangelie Synoptyczne, Pisma Janowe, Teologia Biblijna) oraz prowadzenie lektoratów języka angielskiego i niemieckiego. Ponadto wykładał egzegezę Starego Testamentu w Prymasowskim Instytucie Teologicznym dla świeckich w Gnieźnie i Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim (1983-1992).
Od 12 września 1986 do 12 czerwca 1989 roku pełnił funkcję wicerektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Dnia 1 lutego 1992 został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej i jej ordynariusza, otrzymał stolicę tytularną Rubiconu. Konsekracja biskupia miała miejsce w prymasowskiej archikatedrze w Gnieźnie dnia 25 marca 1992 roku.
Konsekratorem abp. Gądeckiego był prymas Polski kard. Józef Glemp. W ten sposób w linii sukcesji apostolskiej znaleźli się m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, August Hlond i Aleksander Kakowski – arcybiskupi Gniezna, Warszawy i Poznania.
W herbie biskupim metropolity poznańskiego są słowa „Czynem i Prawdą”, zaczerpnięte z Pierwszego Listu św. Jana 3,18.
Na trzydzieści lat składa się dziesięcioletnia posługa biskupa pomocniczego w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz dwadzieścia lat pasterzowania w archidiecezji poznańskiej. Od 2004 r. ksiądz arcybiskup był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a od 2014 r. jest przewodniczącym tego gremium.
Papież Franciszek w 2014 r. mianował też abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary. Abp Gądecki bierze również udział w pracach Rady Konferencji Episkopatów Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.