Bp Mazur: prawdziwe szczęście daje tylko Bóg
27 marca 2022 | 18:32 | drr | Ełk Ⓒ Ⓟ
„Prawdziwe szczęście daje tylko Bóg. Jeśli ktokolwiek może nas uczyć miłości, to Bóg, który nas kocha i z miłości do nas oddał życie na krzyżu” – mówił bp Jerzy Mazur. Biskup ełcki w IV Niedzielę Wielkiego Postu przewodniczył Mszy św., w intencji powołań, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Msza była transmitowana przez TV Polonia.
We wstępie ks. dr Marcin Sieńkowski, rektor WSD przybliżył historie powołań na przestrzeni 30 lat istnienia seminarium. „Powołanie ma wymiar wspólnotowy, gdyż jest dla Kościoła, z Kościoła i w Kościele. Wobec tego troska o powołania i odpowiedzialność za ich rozpoznanie i wypełnienie spoczywa na wszystkich wiernych Kościoła” – mówił ks. Sienkowski i zachęcał do modlitwy o liczne i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne dla Kościoła w Polsce oraz dla Kościoła powszechnego – „Módlmy się, by ludzie młodzi mieli odwagę iść za powołaniem, którym ich Bóg obdarza”.
W homilii biskup Mazur przypomniał, że 30 lat temu św. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła w Polsce. Ustanowił nowe metropolie i diecezje, w tym diecezję ełcką. „W roku jubileuszowym wyrażamy wdzięczność Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za Jego łaski, błogosławieństwo, dzięki któremu tak wiele zostało przez ten czas zrobione”.
Ukazując obraz syna marnotrawnego z dzisiejszej Ewangelii, bp Mazur przekonywał, że Bóg jest miłosierny i zawsze na nas czeka. „Nie ma sprawiedliwości bez miłosierdzia i nie ma miłosierdzia bez przebaczenia. Kiedy w pokorze wyznajemy, że jesteśmy grzeszni, kiedy nawracamy się z drogi grzechu, to Miłosierny Bóg przyjmuje każdego z nas jak marnotrawnego syna i przywraca utraconą godność Swojego ukochanego dziecka” – mówił biskup i zachęcał do gorliwej modlitwy za swoich bliskich i aby nie tracić nadziei na ich nawrócenie, przemianę, na ich powrót do Boga, który czeka z otwartymi rękami.
Wskazując na zagrożenia dzisiejszego świata, biskup stwierdził, że „Rodzice wychowując swoje dziecko, nie wiedzą, jakie błędy ono popełni, idąc w świat, dlatego nie powinni za wszelką cenę troszczyć się, by dziecko miało wiele rzeczy materialnych, ale pamiętać, że dziecko ma wyjść z domu z dobrze uformowanym sumieniem. Marnotrawnego syna zgubił majątek, ale uratowało go dobrze uformowane sumienie”.
„Dziś jesteśmy świadkami tego, jak wielu ochrzczonych, głównie młodych ludzi, odchodzi od Boga, od Kościoła. Rzuca się w wir światowości. Widzimy, jak ulegają pokusom szatana, idą za współczesnymi bożkami, a są nimi: pieniądze, władza, alkohol, narkotyki. Pomyślmy o stylu życia propagowanym przez opinię publiczną. Małżeństwo się nie liczy, czystość się nie liczy. To prowadzi często do rozpadu małżeństwa, do zabijania dzieci nienarodzonych. Te i inne współczesne bożki zniewalają człowieka. Obiecują szczęście, ale go nie dają” – przestrzegał biskup i zapewniał, że „prawdziwe szczęście daje tylko Bóg. Jeśli ktokolwiek może nas uczyć miłości, to Bóg, który nas kocha i z miłości do nas oddał życie na krzyżu”.
„W imię Chrystusa, proszę was, słowami św. Pawła: „Pojednajcie się z Bogiem”. Pojednanie z Bogiem jest podstawą wszelkich ludzkich pojednań. Pogodzony z Bogiem nie może być niepogodzony ze swoim bratem, ze swoją siostrą” – wołał ordynariusz ełcki i wskazywał, że Bóg czeka na każdego zawsze z otwartymi ramionami i każdego pragnie obdarzyć swoim miłosierdziem. „Ale ty nie zapominaj o najważniejszych warunkach miłosierdzia, jakimi są odcięcie się od zła i nawrócenie. Miej odwagę rzucić się w ramiona kochającegoa Ojca, wyznać grzechy w sakramencie pokuty. Wtedy otrzymasz łaskę przebaczenia, nową szatę, pierścień i sandały. Otrzymasz szatę łaski uświecającej” – zachęcał hierarcha.
Na zakończenie Mszy św. bp Jerzy Mazur życzył zgromadzonym ewangelicznej radości, której źródłem jest decyzja porzucenia grzechu, nawrócenia się do Boga: „Człowieku, zastanów się, uznaj swój grzech, czyli nawróć się. Jak syn marnotrawny wypowiedz słowa: „Pójdę do mojego ojca i powiem mu: Zgrzeszyłem przeciw tobie i Bogu”.
Malejąca liczba nowych powołań jest widoczna w czasie codziennej kapłańskiej posługi. Dlatego od października 2021 roku, we wszystkich parafiach diecezji ełckiej została podjęta całoroczna modlitwa w intencji powołań, która jest odpowiedzią i troską Kościoła nie tylko jako forma towarzyszenia powołanym i ich formowanie, ale również budzenie powołań. Jak zauważył ks. Marcin Sieńkowski, rektor WSD w Ełku i koordynator tzw. „modlitewnej sztafety o powołania”, bardzo ważne jest dzisiaj zaangażowanie wiernych w procesie kształtowania odpowiedzialności za rodzące się powołania. Każda parafia ma wyznaczony czterodniowy dyżur modlitewny, który rozpoczyna się lub kończy niedzielą. W pozostałe dni roku dana parafia będzie mogła kontynuować modlitwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.