Ukazał się III tom „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły – Jana Pawła II
29 marca 2022 | 11:59 | Wydawnictwo Znak, KAI | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się właśnie trzeci i ostatni tom krytycznego wydania „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Zawiera m.in. dramaty i szkice. W tym teksty nieznane, do tej pory nie publikowane.
Główny trzon tomu stanowią znane już dramaty Karola Wojtyły: „Brat naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera” oraz „Promieniowanie ojcostwa”. Jednak dodatkowo po raz pierwszy zaprezentowane są tu dwie dotąd nie znane, wcześniejsze wersje „Promieniowania ojcostwa: Ten, który szuka nas wszystkich”, tekst spisany na podstawie zachowanego rękopisu, oraz „Medytacja o sakramencie chrztu”, podana do druku za zachowanym maszynopisem.
Tom zawiera ponadto cztery misteria z okresu pełnienia przez Karola Wojtyłę posługi kapłańskiej przy parafii św. Floriana w Krakowie, cztery szkice teatralne, przedmowę do książki Mieczysława Kotlarczyka „Sztuka żywego słowa” oraz trzy teksty z okresu pontyfikatu Jana Pawła II, wśród nich „List do artystów”. Dużą niespodzianką jest jedyny jak dotąd odnaleziony scenariusz jednej z wielu inscenizacji teatralnych, w których występował młody Karol Wojtyła w Wadowicach w latach 1935–1938. Jest to spisany przez 17-letniego Wojtyłę nigdy dotąd nie publikowany tekst inscenizacji, którego podstawę stanowiła Apokalipsa św. Jana. W przedstawieniu tym Karol Wojtyła wystąpił w roli głównej na scenie Domu Katolickiego w Wadowicach 25 października 1937 r.
Zebrane w trzech tomach utwory poetyckie i teatralne, pisane przez Karola Wojtyłę od wczesnych lat młodzieńczych po wiek sędziwy, udowadniają, że poetą jest się przez całe życie.
Bartłomiej I podczas spotkania z Prezydentem RP: Polska okazała się modelem gościnności i pomocy
W 2019 r. do rąk czytelników trafił tom pierwszy, zawierający „Juwenilia (1938–1946)”, w 2020 r. drugi tom, poświęcony „Utworom poetyckim (1946–2003)”, a teraz długo oczekiwany ostatni tom, prezentujący „Dramaty i szkice”, pod redakcją prof. Jacka Popiela.
W skład zespołu redakcyjnego weszli dr Marta Burghardt, dr Anna Karoń-Ostrowska, ks. prof. Jan Machniak, prof. Zofia Zarębianka, oraz śp. dr Stanisław Dziedzic.
„Opera omnia” Karola Wojtyły – Jana Pawła II ukazały się dzięki współpracy Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Wydawnictwa Znak z Krakowa.
Więcej informacji o książce TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.