Strożyska: 180 tys. ministerialnego wsparcia na prace konserwatorskie zabytkowej świątyni
28 marca 2022 | 18:34 | dziar | Strożyska Ⓒ Ⓟ
180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn, gdzie m.in. odkryto unikatowe freski.
Jak informuje ks. dr Marek Wesołowski, proboszcz parafii w Strożyskach, widoczne pęknięcia na sklepieniach stanowią zagrożenie zarówno dla wiernych, jak i unikatowych gotyckich polichromii. Zaznacza, że sklepienie stanowi strukturę nośną dla XIV-wiecznych malowideł. Uzyskana dotacja pozwoli m.in. na wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich związanych z renowacją żebrowych sklepień gotyckich.
– Fundusze, które pozyskaliśmy na renowację i dalsze badania, pomogą uratować kościół. Opinie konserwatorów jednoznacznie wskazują na natychmiastową potrzebę przeprowadzenia prac ratunkowych – mówi. Odkryte, częściowo zachowane polichromie stanowią wysoką wartość zabytkową ze względu na ich datowanie, jak i walory artystyczne.
– Jest tutaj unikatowe w skali co najmniej Europy tzw. „Drzewo życia 40 tysięcy męczenników”, druga scena to Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Zmartwychwstanie Chrystusa i dwa herby – rodziny Glińskich i królowej Jadwigi – wylicza kapłan.
Gotyckie malowidła były ukryte pod grubą warstwą tynku.
Prace przy cennej polichromii trwają od ponad roku. Jedna ze ścian jest już wyczyszczona i zabezpieczona przed ewentualną utratą kolorów. Wkrótce rozpoczną się zabiegi przy kolejnej ścianie. Prace prowadzone etapami, są finansowane z dotacji z ministerstwa kultury, wojewody świętokrzyskiego, konserwatora zabytków, powiatu buskiego i sponsorów. Dotychczas badania i prace konserwatorsko-architektoniczne pochłonęły ok. 600 tys. zł. Kosztowne renowacje potrwają kilka lat.
Parafia powstała prawdopodobnie w XII w. (odnotowana w wykazach świętopietrza z 1326 r.). W 1378 r. Pakosław Pakosławic herbu Półkozic, dygnitarz Kazimierza Wielkiego, zaufany poseł i negocjator, założyciel m.in. Rzeszowa, ufundował w Strożyskach mały gotycki kościół z okazałą obronną wieżą, skąd wypatrywano wroga, strzegąc drogi na Kraków. „Stróżownia” czy „strażnica” łączą się zapewne z etymologią nazwy wsi.
Obecny kościół jest datowany na 1378 r. Fundatorem był dziedzic Michał. Świątynia mimo dziejowych zawieruch nie ucierpiała. Kościół rozbudowano w latach 1895–1896 w stylu neogotyckim, dodając dwie kaplice oraz nawę główną z prezbiterium. II wojna światowa spowodowała poważne zniszczenia. Mniejsza wieża została doszczętnie rozbita przez pociski i już jej nie podniesiono z ruin. Odbudowywany w latach 1944–1945 kościół, konsekrował w 1946 r. bp Franciszek Sonik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.