Na Jasnej Górze dziękowali za św. Jana Pawła II
02 kwietnia 2022 | 19:00 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
W 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II także na Jasnej Górze trwa modlitwa dziękczynna za jego życie, pontyfikat i świętość. Papież Polak nieustannie jest obecny w życiu i posłannictwie częstochowskiego Sanktuarium, przypominają paulini. Szczególne wspomnienie największego z pielgrzymów odbędzie się podczas Apelu Jasnogórskiego i w godzinie jego odejścia: o 21.37.
Rzecznik sanktuarium o. Michał Legan ocenia, że Jan Paweł II najlepiej z Polaków zrozumiał ducha Jasnej Góry, mistykę i teologię tego miejsca. Przypomina, że to właśnie święty papież określił Jasną Górę jako jako „konfesjonał i ołtarz”.
Można powiedzieć, że Jan Paweł II jest fundatorem Jasnej Góry, „bo ufundował na nowo znaczenie tego miejsca w całej jego teologicznej i mistycznej głębi” – stwierdził paulin.
Modlitwa wdzięczności i za przyczyną św. papieża z Polski trwa nie tylko przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, ale także w kaplicy św. Jana Pawła II. Tam zgromadzili się przedstawiciele wspólnoty bł. Euzebiusza. Skupia ona osoby świeckie, które modlitwą wspierają Zakon Paulinów we wszystkich wymiarach jego działalności.
– Był to papież końcówki tzw. zimnej wojny. On doskonale znał realia Europy wschodniej i odwiecznych problemów
Polski, związanych z naszym położeniem i geopolityką. Ojciec Święty wniósł ogromny wkład w zmianę oblicza naszej ziemi, ale także oblicza Europy i świata – przypomniał o. Marek Nowacki, opiekun Wspólnoty, który przewodniczył Mszy św.
Jako papież nawiedził Jasną Górę sześciokrotnie. Już podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. dokonał tu aktu zawierzenia Maryi całego Kościoła i jego misji we współczesnym świecie, a w 1999 r. zawierzył całą ludzkość na trzecie tysiąclecie. Św. Jan Paweł II mówił: „Jasna Góra jest sanktuarium Narodu i dlatego trzeba przykładać ucho do tego świętego Miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki.”
Żadne sanktuarium maryjne nie może się poszczycić taką ilością darów wotywnych i taką życzliwością, jakiej od Jana Pawła II doświadczyła Jasna Góra. W przeddzień swojej śmierci pobłogosławił dwie korony: dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz kopii tego obrazu do polskiej kaplicy w podziemiach bazyliki św. Piotra w Watykanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.