Odpust św. Wojciecha i inauguracja Nawiedzenia Jasnogórskiej ikony
06 kwietnia 2022 | 14:54 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Po pandemicznej przerwie gnieźnieńskie obchody odpustowe ku czci św. Wojciecha wracają do pełnego wymiaru. Uroczystości odbędą się w dniach 23-24 kwietnia i będą połączone z inauguracją Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.
W obchodach wezmą udział polscy biskupi, przedstawiciele różnych środowisk, organizacji i wspólnot, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, młodzież oraz wierni świeccy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
Sobota 23 kwietnia
Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczynają się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Wojciecha (23 kwietnia), który to dzień jest świętem patronalnym Gniezna. Z tej okazji o godzinie 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców z udziałem lokalnych władz. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Po przerwie spowodowanej pandemią do programu obchodów świętowojciechowych wraca pielgrzymka młodzieży i wspólna modlitwa przy relikwiach patrona. Msza św. z udziałem młodych celebrowana będzie w sobotę 23 kwietnia o 13.30 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Adama Baba – biskupa pomocniczego z Lublina. Młodzież weźmie także udział w sobotnich i niedzielnych celebracjach odpustowych. Wraz z młodzieżą w Mszy św. o 13.30 uczestniczyć będą misjonarze, którzy tego dnia wieczorem otrzymają krzyże misyjne.
Główne obchody świętowojciechowe rozpoczną się I Nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 19.30 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Wętkowskiego z Włocławka. Podczas nabożeństwa zostanie uroczyście powitany Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który w tych dniach rozpocznie blisko roczną peregrynację po parafiach i wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej (nawiedzenie Ikony potrwa do lutego 2023 roku). Na zakończenie nabożeństwa nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje.
Po zakończeniu nieszporów ok. 20.30 z katedry wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, w której niesiony będzie również Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Procesja przejdzie ulicami miasta na Wzgórze Zbarskie do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie po Apelu Jasnogórskim i błogosławieństwie biskupów rozpocznie się całonocne modlitewne czuwanie. Z racji rozpoczęcia peregrynacji Obrazu Matki Bożej o północy w kościele pw. św. Michała Archanioła sprawowana będzie pasterka Maryjna pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego.
Niedziela 24 kwietnia
Niedzielne uroczystości rozpoczną się tradycyjnie procesją, która wyruszy sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła o 9.15. Relikwie św. Wojciecha i Ikona Jasnogórska przeniesione zostaną na Plac św. Wojciecha, gdzie o 10.00 celebrowana będzie suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po Ewangelii metropolita gnieźnieński przekaże przedstawicielom młodych księgę Pisma Świętego. Po Mszy św. Obraz Jasnogórski wyruszy do Inowrocławia, gdzie tego dnia nawiedzi parafię Zwiastowania NMP i skąd rozpocznie pielgrzymkę po kolejnych parafiach.
Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Krzysztofa Włodarczyka, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Po zakończeniu nabożeństwa Prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Uroczystości odpustowe będą również ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który przez 32 lata był arcybiskupem gnieźnieńskim i Prymasem Polski. Jego beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 roku w Warszawie razem z beatyfikacją bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej. To właśnie kard. Wyszyński był inicjatorem peregrynacji Obrazu Jasnogórskiego po Polsce, tłumacząc, że „W okresie Wielkiej Nowenny cały naród powinien nawiedzić swoją Królową na Jasnej Górze, ale to jest niewykonalne w stu procentach. Zawsze ktoś nie będzie mógł pojechać do Częstochowy. Dlatego poprosimy Matkę Bożą, aby niejako zeszła ze swego Jasnogórskiego Tronu i odwiedziła wszystkie swoje dzieci, tam gdzie żyją, w ich parafiach”.
Konferencja prasowa, na której podane zostaną obszerniejsze informacje odbędzie się 19 kwietnia o 11.00 w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.