Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne czasem wzmożonej modlitwy o pokój
07 kwietnia 2022 | 23:03 | It/BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Poszczególne fragmenty Męki Pańskiej są czytane i rozważane podczas tegorocznych Jasnogórskich Rekolekcji Wielkopostnych, które rozpoczęły się dziś o 6.00 rano. Nauki głosi o. Arseniusz Jurak, paulin, który przez kilkanaście lat posługiwał w Ukrainie i tu też schronił się przed wojną. To także czas wzmożonego duchowego wsparcia, tych na których dom w brutalny sposób napadnięto. Jutro na Jasnej Górze szczególne błaganie o pokój zanoszone będzie także podczas piątkowej drogi krzyżowej po ukraińsku, która z udziałem uchodźców sprawowana będzie na Wałach.
Jak powiedział o. Arseniusz tematem rekolekcji uczynił rozważanie Męki Pańskiej, „żeby w ten sposób głębiej przyjrzeć się i razem rozmyślać nad tym co Jezus przeżył”. – Widzę tam Boga, który oddaje samego siebie i w różnych innych osobach, czy to jest Judasz, czy Piotr, czy faryzeusze, czy ktoś inny, widzę też samego siebie. To są te różne ludzkie postawy, w których każdy może się odnaleźć – powiedział rekolekcjonista.
Zachęcił, by to rozważanie Męki Pańskiej także przeżywać „w duchu łączenia się z tymi, którzy cierpią, zwłaszcza z powodu wojny, dlatego, że „ktoś napada na ich dom”.
O. Arseniusz przyznał, że głoszenie wielkopostnych rekolekcji w Kaplicy Matki Bożej jest dla niego wielkim wyzwaniem, ponieważ jest to wyjątkowe miejsce.
Jasnogórskie Rekolekcje Wielkopostne od lat prowadzone są przed Niedzielą Męki Pańskiej, zwanej Palmową. Od dziś do soboty włącznie Msze św. z nauką są celebrowane w Kaplicy Matki Bożej o godz. 6.00, 11.00 i 18.30. Na antenie Radia Jasna Góra transmisje o godz. 6.00 i 18.30.
Jutro, w kolejny piątek Wielkiego Postu, na Jasnej Górze z myślą, o naszych braciach i siostrach Ukraińcach, by mogli wziąć udział w tym nabożeństwie o. Arseniusz poprowadzi drogę krzyżową po Wałach. Wezmą w niej udział m.in. mieszkańcy Domu Pielgrzyma i jasnogórskich Hal.
Kustosz sanktuarium wciąż podkreśla, że Jasna Góra ma być dla wojennych uchodźców, miejscem odnajdywania wewnętrznego pokoju, ale też i zaufania do drugiego człowieka. To dlatego paulini troszczą się nade wszystko o sprawowanie tutaj sakramentów, także w języku ukraińskim.
W niedziele celebrowana jest o godz. 14.30 Msza św. w Bazylice, a o 13.00 Boska Liturgia w Kaplicy św. Jana Pawła II.
– Doświadczenia Kościoła ukraińskiego, naszych braci w wierze, mówienie o ich problemach, o ich sposobie wyrażania wiary, mam nadzieję, że będzie i dla nas budujące i okazją, by razem podążać drogą do Chrystusa. Musimy poczuć się jak jedna wspólnota, bo mamy jednego Ojca – powiedział o. Waldemar Pastusiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.